Partnerzy serwisu:
Już niedługo zostanie ogłoszony przetarg na budowę bloku gazowego 800-900 MW w Puławach, wspólnej inwestycji tamtejszych Zakładów Azotowych oraz PGE - wynika z informacji przekazanych we wtorek przez Pawła Skowrońskiego, wiceprezesa PGE, podczas jednej z dyskusji EEC 2012. Przypomniał on również inne projekty planowanych przez PGE bloków oraz zapowiedział, że grupa będzie rozwijać energetykę wiatrową.

Skowroński był jednym z uczestników dyskusji poświęconej inwestycjom w nowe moce wytwórcze w polskiej energetyce. W ubiegłym roku PGE oddało do użytku blok 858 MW w Elektrowni Bełchatów, a w Elektrowni Szczecin kocioł na biomasę o mocy 70 MW.

Natomiast w lutym tego roku PGE podpisała też warty 9,4 mld zł netto kontrakt na budowę nowych bloków w Elektrowni Opole. Skowroński poinformował, że obecne opóźnienie inwestycji, związane z brakiem prawomocnej decyzji środowiskowej, spółka szacuje na ok. trzy miesiące.

- Niezależnie od tej sprawy konsorcjum Rafako prowadzi prace projektowe i zakładamy, że na przełomie roku budowa bloków powinna się rozpocząć. Pierwszy blok ma zostać oddany do eksploatacji w 2017 r., a drugi w 2018 r. - powiedział Skowroński.

Przed kilkoma dniami PGE rozesłało też trzem potencjalnym wykonawcom ostateczną specyfikację i zaprosiła ich do złożenia ofert cenowych na budowę nowego bloku węglowego 430-450 MW w Elektrowni Turów. Szacunkowa wartość inwestycji wynosi ok. 2,5 mld zł.

Czytaj więcej:

PGE zaprosiła do złożenia ofert na nowy blok w Turowie

Skowroński przypomniał, że w fazie przetargowej znajdują się obecnie jeszcze trzy inne projekty bloków planowanych przez PGE. Mają one powstać w Elektrowni Pomorzany (200-270 MW), Elektrociepłowni Gorzów (100-140 MW) i Elektrociepłowni Bydgoszcz (220-270 MW lub 400-450 MW). We wszystkich przypadkach będą to bloki opalane gazem ziemnym.

Opalany gazem ma być też blok 800-900 MW, który PGE chce wybudować wspólnie z ZA Puławy. Niedawno spółki zaakceptowały studium wykonalności tego projektu.

Czytaj więcej:

Elektrownia Puławy - kolejny etap realizacji projektu

- W ciągu najbliższych kilku, może kilkunastu tygodni, wspólnie z Zakładami Azotowymi ogłosimy przetarg na blok w Puławach. Zakładamy, że zostanie on oddany do użytku w 2018 r. - powiedział Skowroński.

Zaznaczył, że istotnym czynnikiem dla projektów bloków gazowych będą warunki, w jakich będzie działać kogeneracja gazowa, tzn. mechanizm wsparcia w postaci żółtych certyfikatów.

- Pytanie dotyczy tego, czy pozostaną one w obecnej lub innej formie przedłużone na kolejny okres. Taki, abyśmy w momencie rozpoczęcia budowy bloku mieli pewność zwrotu inwestycji. Jeżeli okazałoby się, że certyfikaty zostałyby przedłużone tylko do roku 2020/2021, to będzie nam bardzo trudno podjąć decyzję o realizacji tego typu inwestycji - podkreślił Skowroński.

- Jest to o tyle istotne, że mniejsze bloki gazowe mogą jeszcze zostać oddane do eksploatacji w latach 2015/2016, czyli wtedy, gdy mogą pojawić się braki w mocy w systemie - dodał.

Wiceprezes zaznaczył, że PGE inwestuje także w energetykę wiatrową, choć grupa ma w tym obszarze pewne opóźnienia.

- W tym roku uruchomimy ok. 100 MW w turbinach wiatrowych i rozpoczniemy budowę kolejnych 110 MW, które zostaną oddane do użytku w 2013 r. Zakładamy, że w tym roku PGE Energia Odnawialna przygotuje też kolejne projekty farm wiatrowych - wskazał Skowroński.

- Chcemy zrealizować cel sformułowany w prospekcie emisyjnym, czyli 1000 MW w energetyce wiatrowej do 2015 r. To bardzo ambitne zadanie, ale uważamy, że wciąż jest możliwe do zrealizowania - podsumował.

Tomasz Elżbieciak