OECD: Przemysł wydobywczy jest najbardziej skorumpowaną branżą na świecie. Co druga łapówka jest na koszt podatnika [RAPORT]

Damian Szymański
05.12.2014 , aktualizacja: 04.12.2014 15:21
A A A
 - Najwięcej łapówek ma miejsce w branży wydobywczej - alarmuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)

- Najwięcej łapówek ma miejsce w branży wydobywczej - alarmuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) (OECD)

- Najwięcej łapówek ma miejsce w branży wydobywczej - alarmuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Co gorsza, ponad połowa ze wszystkich badanych przypadków korupcji dotyczyła przetargów publicznych. - W ponad 400 badanych sprawach skazano tylko 80 osób - czytamy w raporcie.
OECD wydało ostatnio raport, w którym przebadało 427 przypadków korupcji w międzynarodowych korporacjach. Dane mogą dawać do myślenia. Okazuje się, że dwie trzecie wszystkich korupcji dotyczyło czterech branż: wydobywczej (19 proc), budowlanej (15 proc.), transportowej (15 proc.) i informatycznej (15 proc.). - Wszystkie te branże obracają ogromnymi sumami pieniędzy. Mają również bezpośredni kontakt z politykami i środkami publicznymi - czytamy.

Ponad połowa łapówek w przetargach publicznych

Szczególnie mogą niepokoić dane dotyczące zamówień publicznych. Jak dowiadujemy się z raportu 57 proc. wszystkich działań korupcyjnych jest na koszt podatnika. W ponad połowie przypadków koperty i nielegalne granty finansowe dotyczyły właśnie przetargów organizowanych przez państwo. - W 80 proc. tego typu zdarzeń publicznym urzędnikom oferowano łapówki - donosi OECD.

Co gorsza, organizacja podała także dane na temat zasądzonych kar więzienia. Okazuje się, że we wszystkich badanych sprawach skazano zaledwie 80 osób. Co z resztą oskarżonych? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pada jednak zarzut o opieszałość sądów i wadliwym systemie antykorupcyjnym.

Co więcej, w 5 proc. przypadków korupcja dotknęła najwyższych oficjeli i przedstawicieli firm. Im też oferowano najwyższe kwoty - 11 proc. wartości wszystkich ujętych w raporcie łapówek.

Szczegółowych danych dla Polski OECD nie podało.

Zobacz także