Pacjenci muszą poczekać. Nowy szpital jeszcze się nie otworzy

Barbara Stanisz
03.03.2015 , aktualizacja: 02.03.2015 20:32
A A A
Budowa nowego szpitala wojewódzkiego na Stabłowicach

Budowa nowego szpitala wojewódzkiego na Stabłowicach (Fot. Marta Gołębiowska-Szuchta)

Nowy szpital wojewódzki wybudowany na Stabłowicach miał przyjąć pierwszych chorych w marcu. Tak się jednak nie stanie, bo nie rozstrzygnięto jeszcze wszystkich przetargów na jego wyposażenie. Choć urzędnicy jeszcze pod koniec ubiegłego roku zapewniali, że marzec to data ostateczna, teraz mówią o czerwcu.
Pacjenci szpitala przy ul. Traugutta nie mogą doczekać się przeprowadzki do nowej placówki. - Moja córka leżała ostatnio na oddziale chirurgii dziecięcej z zapaleniem wyrostka. Na sali oprócz niej było chyba z dziesięcioro innych dzieci. Najwyższy czas na zmianę warunków - mówi pan Jacek z Wrocławia.

W nowym szpitalu ma być więcej łóżek, wysokiej klasy sprzęt i duży nowoczesny oddział ratunkowy. Przeprowadzą się tam pracownicy i pacjenci Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego (nie tylko z budynków przy Traugutta, ale też tych przy Wiśniowej). Na to jednak trzeba będzie poczekać jeszcze co najmniej do czerwca.A miało być równolegle

Budynek przy ul. Generała Emila Fieldorfa 2 (boczna ul. Kosmonautów) jest gotowy już od końca 2014 r., ale na razie to tylko puste ściany. Spółka Nowy Szpital Wojewódzki, która odpowiada za oddanie obiektu do użytku, na swojej stronie internetowej regularnie ogłasza przetargi na dostawę wyposażenia. Publikuje zamówienia m.in. na łóżka szpitalne, meble biurowe, sprzęt AGD i aparaturę medyczną. Firmy się zgłaszają, ale...

- Niektóre z przetargów wciąż są nierozstrzygnięte. W innych wyłoniliśmy już wykonawców, ale ci muszą uzupełnić dokumentację. Tak jest na przykład z przetargiem na łóżka szpitalne, który został ogłoszony jeszcze w październiku - mówi Jarosław Maroszek, dyrektor departamentu zdrowia i promocji województwa w urzędzie marszałkowskim.

Jednak ostatni z przetargów (na meble biurowe) ogłoszono dopiero 28 lutego. Czytamy w nim, że swoje oferty firmy mogą zgłaszać do 8 kwietnia 2015 r. i od tego momentu będą mieć co najmniej pięć, a maksymalnie siedem tygodni na ich dostarczenie. Meble pojawią się więc w nowym szpitalu najwcześniej w połowie maja. Podobnie może być ze sprzętem do zabiegów małoinwazyjnych - w tym przetargu oferty można składać do 24 marca, a procedura wyłonienia wykonawcy również nie nastąpi z dnia na dzień.

Warto przypomnieć, że urzędnicy zapewniali, że przetargi na sprzęt będą odbywać się w trakcie budowy szpitala. Właśnie po to, by jak najszybciej go otworzyć.Nie tak łatwo wydać miliony

Spóźnione przetargi i niekompletna dokumentacja to niejedyny problem. Rzecznik marszałka Dolnego Śląska Jarosław Perduta: - Okazało się, że wyposażenie tak nowoczesnego szpitala i wydanie na to łącznie aż 130 mln zł jest trudniejsze, niż zakładaliśmy. Zgłasza się wiele firm, a przy wyborze specjalistycznego sprzętu musimy konsultować się z niezależnymi (niezwiązanymi z żadnym z ewentualnym dostawcą) ekspertami. Tych nie ma w kraju wielu. Mają dużo podobnych zleceń i długo musimy czekać na ich opinie - podkreśla rzecznik i dodaje: - To jedna z największych inwestycji tego typu w Polsce. Urząd marszałkowski i tak szybko ją zrealizował. Budowa przebiegła niemal bez przeszkód, a dodatkowe miesiące oczekiwania na wyposażenie nie obrócą tego wielkiego sukcesu w porażkę.

To już kolejny raz

Otwarcie placówki na Stabłowicach było już przekładane. Najpierw mówiło się o styczniu 2014, potem o grudniu 2014, następnie o marcu tego roku.

Zapowiedź przyjęcia pierwszych pacjentów w marcu powtórzono 6 listopada, tuż przed wyborami samorządowymi, gdy urzędnicy marszałka i wrocławskiego magistratu świętowali zakończenie drugiego etapu budowy placówki na Stabłowicach.

Inwestycja na Stabłowicach realizowana jest od niemal czterech lat. To będzie jeden z najnowocześniejszych szpitali w kraju. W czterokondygnacyjnym budynku ma się leczyć rocznie około 30 tys. pacjentów. Co najmniej 12 tys. osób będzie tam operowanych, a 60 tys. uzyska poradę ambulatoryjną.

W szpitalu będzie 550 łóżek, duży szpitalny oddział ratunkowy, 16 innych oddziałów i przychodnia z 20 poradniami.

Budowa kosztowała 370 mln zł, jest inwestycją samorządu województwa.

Zobacz także
Ogłoszenia różne