"Polska": fundusze z rejonu Zatoki Perskiej kupią stocznie

ask, IAR
09.11.2008 , aktualizacja: 09.11.2008 11:04
A A A
W przetargu na majątek polskich stoczni mogą wystartować fundusze inwestycyjne z rejonu Zatoki Perskiej - dowiedział się dziennik "Polska".
Chodzi o kuwejcki Fortis oraz Abu Dhabi Investment Authority ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich - pisze gazeta. Rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór potwierdził, że są inwestorzy z krajów arabskich zainteresowani polskimi stoczniami. Nie chciał jednak zdradzić, o które przedsiębiorstwa konkretnie chodzi.

Pewne jest natomiast, że w przetargu wystartują inwestorzy, którzy od dawna zainteresowani są zakupem stoczni. Są to ISD Polska, spółka-córka ukraińskiego Donbasu, która będzie chciała wykupić majątek Stoczni Gdynia, oraz Mostostal Chojnice zainteresowany inwestycją w Stocznię Szczecińską Nową. Oba przedsiębiorstwa będą chciały kontynuować produkcję stoczniową, choć prawdopodobnie na terenie stoczni będą też działały inne zakłady.

Komisja Europejska postanowiła w czwartek, iż majątek dwóch polskich stoczni powinien być podzielony i sprzedany do 31 maja. W zamian Komisja odstąpi od żądania zwrotu przez stocznie 3,5 mld euro pomocy publicznej do polskiego budżetu. Byłoby to równoznaczne z bankructwem zakładów.

Więcej na ten temat w dzienniku "Polska".

Ogłoszenia różne