Hipodrom: nowa inwestycja Sopotu za 41 milionów zł

Michał Jamroż
29.12.2009 , aktualizacja: 29.12.2009 12:05
A A A
W styczniu ruszą pierwsze przetargi, a w maju rozpocznie się remont sopockiego hipodromu. Za 41 mln zł powstanie nowa hala, stajnie i park hipiczny.
Po remoncie obiekt ma być jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w kurorcie.

Historia wyścigów konnych w Sopocie sięga końca XIX w., kiedy to zaczęto organizować pierwsze gonitwy konne. Wtedy też powstały istniejące do dzisiaj trybuny dla publiczności, hale totalizatora oraz płyta toru. Wyścigi organizowano w Sopocie do połowy lat 80. XX wieku, a w najlepszym okresie były przepustką do słynnej Wielkiej Pardubickiej. Od tego czasu obiekt popadł w zapomnienie. Dopiero kilka lat temu ponownie zaczęto organizować na nim regularne zawody. Hipodrom przestał być wizytówką miasta, a stał się "czarnym punktem" na mapie kurortu. Dlatego też w 2007 r. władze miasta postanowiły odmienić to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Sopocie. Powstał projekt wart blisko 41 mln zł. Tuż przed świętami inwestycja otrzymała dofinansowanie unijne w 12 mln zł. Resztę wyłoży miasto oraz spółka Hipodrom.

- Kiedyś hipodrom był marką lepiej rozpoznawalną niż molo - mówi Paweł Orłowski, wiceprezydent Sopotu. - Chcemy przywrócić mu dawny blask, z jednej strony poprzez rozwój wszystkich dyscyplin końskich, z drugiej poprzez jego otwarcie dla mieszkańców regionu, jako miejsca rekreacji i wypoczynku.

W ramach rewitalizacji na hipodromie powstaną zupełnie nowe obiekty - nowoczesny kompleks z wyremontowanymi stajniami rekreacyjnymi i sportowymi, budynkiem dla dżokejów i ujeżdżalniami specjalnie przystosowanymi do prowadzenia zajęć z hipoterapii. Wybudowany zostanie także hipiczny park rozrywki, czyli otwarty dla wszystkich obiekt o funkcjach edukacyjno-integracyjnych. Ponadto wyremontowane i powiększone zostaną budynki już istniejące - w tym m.in. hala ujeżdżalni z widownią i bazą szkoleniową, miejscami noclegowymi, punktami handlowymi i gastronomicznymi. Remont czeka również rozsypującą się od lat drewnianą, zabytkową trybunę sędziowską.

W ramach inwestycji poprawiony zostanie też dojazd do hipodromu. Powstanie dodatkowy wjazd od strony ul. Łokietka, który stanie się głównym wejściem na obiekt. Przebudowany będzie także układ komunikacyjny na terenie hipodromu.

- Dzisiaj na tym terenie panuje komunikacyjny chaos - dodaje Orłowski. - Po modernizacji powstaną osobne ścieżki dla pieszych i koni oraz blisko 200 miejsc parkingowych, których obecnie w zasadzie nie ma. A wszystko to po to, by ludzie chętnie spędzali tu wolny czas.

Budowa rozpocząć ma się w maju przyszłego roku. Finał: jesienią 2012. Natomiast już w styczniu ruszą pierwsze przetargi związane z realizacją tej inwestycji.

Partnerami miasta w projekcie są Polski Związek Jeździecki, który będzie na terenie hipodromu organizował szkolenia oraz AWFiS, która prowadzić będzie tam zajęcie dla studentów jeździectwa.

Polecamy - Stadion na Euro 2012 czeka na dach. Ma ważyć prawie 5,5 tys. tonPYTANIE Czy wyremontowany hipodrom może stać się wizytówką Sopotu?

 tak
 nie wiem
 nie
Zobacz także
Ogłoszenia różne