Hipodrom: nowa inwestycja Sopotu za 41 milionów zł

Michał Jamroż
29.12.2009 , aktualizacja: 29.12.2009 12:05
A A A
Hipodrom po remoncie

Hipodrom po remoncie

W styczniu ruszą pierwsze przetargi, a w maju rozpocznie się remont sopockiego hipodromu. Za 41 mln zł powstanie nowa hala, stajnie i park hipiczny.
Po remoncie obiekt ma być jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w kurorcie.

Historia wyścigów konnych w Sopocie sięga końca XIX w., kiedy to zaczęto organizować pierwsze gonitwy konne. Wtedy też powstały istniejące do dzisiaj trybuny dla publiczności, hale totalizatora oraz płyta toru. Wyścigi organizowano w Sopocie do połowy lat 80. XX wieku, a w najlepszym okresie były przepustką do słynnej Wielkiej Pardubickiej. Od tego czasu obiekt popadł w zapomnienie. Dopiero kilka lat temu ponownie zaczęto organizować na nim regularne zawody. Hipodrom przestał być wizytówką miasta, a stał się "czarnym punktem" na mapie kurortu. Dlatego też w 2007 r. władze miasta postanowiły odmienić to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Sopocie. Powstał projekt wart blisko 41 mln zł. Tuż przed świętami inwestycja otrzymała dofinansowanie unijne w 12 mln zł. Resztę wyłoży miasto oraz spółka Hipodrom.

- Kiedyś hipodrom był marką lepiej rozpoznawalną niż molo - mówi Paweł Orłowski, wiceprezydent Sopotu. - Chcemy przywrócić mu dawny blask, z jednej strony poprzez rozwój wszystkich dyscyplin końskich, z drugiej poprzez jego otwarcie dla mieszkańców regionu, jako miejsca rekreacji i wypoczynku.

W ramach rewitalizacji na hipodromie powstaną zupełnie nowe obiekty - nowoczesny kompleks z wyremontowanymi stajniami rekreacyjnymi i sportowymi, budynkiem dla dżokejów i ujeżdżalniami specjalnie przystosowanymi do prowadzenia zajęć z hipoterapii. Wybudowany zostanie także hipiczny park rozrywki, czyli otwarty dla wszystkich obiekt o funkcjach edukacyjno-integracyjnych. Ponadto wyremontowane i powiększone zostaną budynki już istniejące - w tym m.in. hala ujeżdżalni z widownią i bazą szkoleniową, miejscami noclegowymi, punktami handlowymi i gastronomicznymi. Remont czeka również rozsypującą się od lat drewnianą, zabytkową trybunę sędziowską.

W ramach inwestycji poprawiony zostanie też dojazd do hipodromu. Powstanie dodatkowy wjazd od strony ul. Łokietka, który stanie się głównym wejściem na obiekt. Przebudowany będzie także układ komunikacyjny na terenie hipodromu.

- Dzisiaj na tym terenie panuje komunikacyjny chaos - dodaje Orłowski. - Po modernizacji powstaną osobne ścieżki dla pieszych i koni oraz blisko 200 miejsc parkingowych, których obecnie w zasadzie nie ma. A wszystko to po to, by ludzie chętnie spędzali tu wolny czas.

Budowa rozpocząć ma się w maju przyszłego roku. Finał: jesienią 2012. Natomiast już w styczniu ruszą pierwsze przetargi związane z realizacją tej inwestycji.

Partnerami miasta w projekcie są Polski Związek Jeździecki, który będzie na terenie hipodromu organizował szkolenia oraz AWFiS, która prowadzić będzie tam zajęcie dla studentów jeździectwa.

Polecamy - Stadion na Euro 2012 czeka na dach. Ma ważyć prawie 5,5 tys. tonPYTANIE Czy wyremontowany hipodrom może stać się wizytówką Sopotu?

 tak
 nie wiem
 nie
Zobacz także
Ogłoszenia różne


Wiadomości Lokalne