Pytanie:
Zamawiający w siwz żądał przedłożenia wykazu oferowanego sprzętu oraz na potwierdzenie opisu przedmiotu zamówienia specyfikacji technicznych oferowanego sprzętu. Wykonawca w swojej ofercie przedłożył wykaz oferowanego sprzętu w zakresie mniejszym niż wymagania opisu przedmiotu zamówienia (tj. zamawiający żądał 5 urządzeń, a wykonawca wskazał tylko 4), natomiast przedłożył co do całości opisu przedmiot zamówienia (tj. co do 5 urządzeń ) szczegółowe specyfikacje oferowanego sprzętu. Powstała zatem wątpliwość czy zamawiający może uznać, że wykonawca zaoferował 5 urządzeń ponieważ z całości oferty tak wynika? Czy skoro w wykazie oferowanego sprzętu złożył oświadczenie, że oferuje tylko 4 należy uznać że jego oferta nie spełnia wymagań siwz i powinna podlegać odrzuceniu.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyczółek Grochowski" ogłasza przetarg nieograniczony na przegląd instalacji gazu oraz przegląd instalacji wentylacji grawitacyjnej oraz przebudowę drogi dojazdowej
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa Mokotów ogłasza konkurs ofert na naprawę izolacji płyty podłogowej z modernizacją
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
W ocenie autora, w zaistniałej sytuacji zamawiający jest uprawniony do poprawienia omyłki w ofercie na podstawie art. 87 ust. 2 pkt 3 Pzp. Przepis ten nakazuje zamawiającemu poprawienie w ofercie innych omyłek polegających na niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, niepowodujących istotnych zmian w treści oferty.
Z opisanego w pytaniu stanu faktycznego wynika wola wykonawcy do spełnienia świadczenia zgodnie z postanowieniami siwz , tj. wolą wykonawcy jest zaoferowanie 5 urządzeń, co zostało wskazane z załączonych specyfikacjach technicznych. Analizując ofertę pod kątem możliwości poprawienia omyłki na podstawie art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp, zamawiający powinien brać pod uwagę również inne dokumenty przedłożone wraz z ofertą a nie tylko sam formularz ofertowy z ewentualnymi załącznikami. Powyższe potwierdza orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). Jako przykład można wskazać m. in. następujący wyrok KIO:
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła, że usługi, które nie zostały przez członków konsorcjum wskazane w części B wykazu, a przytoczone były przez odwołującego, zostały wykonane należycie, brak bowiem było dowodów przeciwnych. Nie było ponadto podstaw do przyjęcia w niniejszej sprawie, że wykonawcy, którzy złożyli ofertę najkorzystniejszą w postępowaniu, nie wykonali lub wykonali nienależycie jakiekolwiek inne usługi, które nie zostałyby zamieszczone w żądanym przez zamawiającego wykazie. W konsekwencji Izba stwierdziła, że niezamieszczenie w części B wykazu przywołanych przez odwołującego usług, w świetle należytego ich wykonania, nie ma i nie może mieć wpływu na ocenę wiarygodności wykonawcy.
Kup tańsze mieszkanie od komornika: Licytacje komornicze z całej Polski
"Co do zasady zaoferowanie towaru nieistniejącego, nie posiadającego swego desygnatu należy uznać za omyłkę . Izba uznała, że wskazanie opakowań o liczbie i objętości fiolek, które nie znajdują się w obrocie (produktu nieistniejącego), w sytuacji, gdy podane numery katalogowe opisują istniejące produkty, stanowi omyłkę. Omyłka popełniona przez przystępującego nie ma cech oczywistej omyłki pisarskiej, ta bowiem winna być łatwa dla stwierdzenia dla każdego i rzucająca się w oczy. Stanowi natomiast omyłkę, o której mowa w art. 87 ust. 2 pkt 3 Pzp."
Wobec powyższego, w ocenie autora, w okolicznościach wskazanych w pytaniu, zamawiający nie powinien odrzucać oferty jako niezgodnej z siwz, lecz zobowiązany jest do jej poprawienia na podstawie art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp.
Chcesz przystąpić do przetargu?: Aktualne oferty przetargów
Podstawa prawna
art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy z 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (t.j Dz. U. z 2013 r. poz. 907 ze zm.).