Prawo nie zabrania małżeństwom prowadzenia dwóch firm ani ich udziału w tym samym przetargu. Niedopuszczalne jest jednak uzgadnianie ofert, a taki przypadek wykrył UOKiK. Jego decyzja dotyczy spółek Zebra Max i Zebra 2, których właścicielami są małżonkowie formalnie będący w separacji. Obie firmy zajmują się wykonywaniem znaków drogowych poziomych i pionowych oraz ich konserwacją. Według UOKiK, przystępując do przetargów, małżonkowie ustalali swoje oferty. Jeśli były one dwiema najkorzystniejszymi, wówczas zwycięzca rezygnował z umowy (np. nie uzupełniał dokumentacji lub nie prostował łatwych do poprawienia pomyłek w dokumentacji). W efekcie wybierana była droższa oferta drugiego ze współmałżonków. UOKiK stwierdził, że małżonkowie zastosowali taką taktykę w 19 przetargach organizowanych przez zarządców dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich w różnych częściach Polski. Wartość poszczególnych zamówień wahała się od kilku tysięcy do blisko dwóch milionów złotych.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Warszawski Rolno Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. ogłasza przetarg otwarty na realizację inwestycji polegającej na dostawie i wdrożeniu infrastruktury serwerowej, sieciowej i systemów bezpieczeństwa IT
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
OŻARÓW MAZOWIECKI, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyczółek Grochowski" ogłasza przetarg nieograniczony na przegląd instalacji gazu oraz przegląd instalacji wentylacji grawitacyjnej oraz przebudowę drogi dojazdowej
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję prezes UOKiK nałożyła kary o łącznej wartości ponad 250 tys. zł. Decyzja nie jest jednak ostateczna, bo przedsiębiorcy odwołali się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
To nie pierwszy przypadek "małżeńskiego kartelu". W sierpniu tego roku UOKiK poinformował o zmowie dwóch przedsiębiorców - małżeństwa, które ustalało między sobą oferty na dowożenie uczniów do szkół. Mąż i żona dostali karę - prawie 20 tys. zł. Także i oni odwołali się do sądu antymonopolowego.