Partnerzy serwisu:
Tauron Polska Energia przewiduje, 瞠 przetarg na wyb鏎 wykonawcy nowego bloku energetycznego w Blachowni zostanie og這szony w przysz造m roku.

Tauron Polska Energia prowadzi obecnie ponad 10 projektów inwestycyjnych w obszarze wytwarzania. Na inwestycje w tym segmencie działalności wydał w I półroczu tego roku 326 mln zł wobec 153 mln zł rok wcześniej, a jak tłumaczy ten wzrost nakładów wynika w istotnej części z coraz większych inwestycji w nowe moce wytwórcze. Te nakłady w I półroczu 2009 roku wyniosły około 51 mln zł, a minionym półroczu 122 mln zł. W I półroczu Tauron zainwestował łącznie 789 mln zł, ale naprawdę duże wydatki inwestycyjne ciągle są przed grupą. Tauron ocenia, że ma do tego dobrą pozycję wyjściową, bo jest nisko zadłużony, a na koniec I półrocza 2011 roku miał nawet więcej pieniędzy niż długów.

- Pierwszy raz od kiedy staliśmy się spółką publiczną wskaźnik zadłużenia netto do EBITDA jest ujemny , co oznacza, że mamy więcej środków pieniężnych niż zadłużenia finansowego (…). Ten wskaźnik pokazuje dobry background do tego, że w momencie kiedy będziemy pozyskiwać środki na finansowanie inwestycji nie powinniśmy mieć z tym problemu. Oczywiście za nawias wyciągam jakieś globalne kryzysy finansowe, które powodowałyby, że tak naprawdę wszyscy mieliby z tym problemy. Dzisiaj nie widzimy takiego zagrożenia - mówił Krzysztof Zawadzki, wiceprezes ds. ekonomiczno- finansowych Taurona Polska Energia podczas prezentacji wyników grupy w Warszawie.

Największe obecnie projekty Taurona w wytwarzaniu to budowa nowych bloków w elektrowniach Jaworzno III - 910 MW na węgiel i w Blachowni - 850 MW na gaz razem z KGHM Polska Miedź. Nowy blok w Blachowni ma być oddany do użytku w 2016 roku.

- Trwają prace nad powołaniem spółki celowej, która ma prowadzić inwestycję. Jesteśmy na etapie końcowym budowania modelu biznesowego i modelu finansowania inwestycji - powiedział Krzysztof Zamasz, wiceprezes zarządu ds. handlowych Tauron Polska Energia, który poinformował także, że ogłoszenie przetargu na budowę bloku w Blachowni przewidywane jest w przyszłym roku.

Budowa bloku węglowego w elektrowni Jaworzno III jest na etapie wyboru wykonawcy i inżyniera kontraktu, a poza tym w tym przypadku został złożony wniosek o uzyskanie pozwolenia na budowę bloku. To elektrownia ważna, bo węgiel wydobywany w tauronowskim Południowym Koncernie Węglowym będzie dedykowany na potrzeby tej nowej jednostki. Na etapie wyboru wykonawcy jest też inwestycja polegająca na budowie bloku parowo-gazowego o mocy 400 MWe w Stalowej Woli, gdzie partnerem Taurona jest PGNiG. Tauron ocenia, że na obecnym etapie projekt mieści się w zakładanych terminach. Poza tymi wielkimi blokami katowicka grupa energetyczna prowadzi też kilka mniejszych projektów w wytwarzaniu, a w tym m.in. budowę bloku 50 MW w ZEC Bielsko-Biała, czy modernizację kotłów w elektrowni Jaworzono III w celu przystosowania ich do zaostrzonych norm emisji NOx.

Na specjalną uwagę wśród tych mniejszych inwestycji zasługują te związane z budową bloków na biomasę lub przystosowaniem bloków do spalania biomasy. Idzie tu o inwestycje w elektrowniach Jaworzno III, Stalowa Wola i EC Tychy. Wszystkie te inwestycje Tauron chce oddać do eksploatacji w 2012 roku.

- Nie jest to przypadkowe. Te jednostki, które zostaną zrealizowane do 2012 troku będą miały możliwość spalania w parytecie biomasowym agrobiomasy do biomasy leśnej w stosunku 20 proc. do 80 proc. - wyjaśniał Krzysztof Zamasz.