Partnerzy serwisu:
Pięć lub sześć wstępnych ofert złożono w przetargu na sprzedaż Banku Millennium - wynika z nieoficjalnych informacji ?Gazety Wyborczej?. Faworytem jest francuski BNP Paribas, a czarnym koniem w tym wyścigu może być BRE Bank lub któryś z banków włoskich

W poniedziałek minął termin składania przez zainteresowane banki niewiążących ofert zakupu Banku Millennium. Portugalska grupa BCP Millennium wycenia ten szósty największy bank w Polsce na jakieś 5,5-6 mld zł. W Europie szaleje kryzys finansowy, więc tłumu chętnych nie ma. Z nieoficjalnych informacji, zebranych przez "Gazetę", wynika, że do zakupu Millennium zgłosiło się pięć lub sześć banków.

Poza pewniakami, takimi jak BNP Paribas z Francji i Banca Intesa z Włoch są i niespodzianki. Wstępne oferty zgłosiły także włoski UniCredit (właściciel Banku Pekao) oraz... BRE Bank, którego właścicielem jest mający kłopoty finansowe niemiecki Commerzbank. Na liście znalazł się też PKO BP, który już raz sensacyjnie o mało co nie wygrał takiego wyścigu - w zeszłym roku awansował do finału walki o BZ WBK, wygranej ostatecznie przez Hiszpanów z Santandera.

Czytaj też komentarz w blogu "Subiektywnie o finansach": Czy będzie sensacja w wyścigu do Banku Millennium? Poczytaj o plotkach i ploteczkach wokół tej sprzedaży

Więcej o sprzedaży Banku Millennium: czytaj na stronach Wyborcza.biz

Co do Hiszpanów to podobno oni akurat - i to jest kolejna niespodzianka - oferty na zakup Banku Millennium nie złożyli. Według przecieków nastawiają się raczej na połknięcie innego łakomego kąska - Kredyt Banku. Dziwne zamieszanie panuje wokół udziału w przetargu rosyjskiego Sbierbanku. Podobno Rosjanie najpierw zgłosili akces i wynajęli szwajcarski bank Credit Suisse, by im doradzał, a potem nagle zrezygnowali z wyścigu o Millennium.

Pięć lub sześć ofert to stosunkowo niewiele jak na pierwszy etap rozgrywki o tak duży bank, jednego z liderów polskiego rynku, obsługującego ponad 1,1 mln klientów i mającego portfel 37 mld zł udzielonych kredytów. Ale europejskie banki dusi kryzys związany z niewypłacalnością Grecji i groźbą kłopotów finansowych Włoch, Portugalii, Irlandii i Hiszpanii. Ostatnio Włosi muszą sprzedawać obligacje z rekordowo wysokim oprocentowaniem 5,6 proc., a i tak nie ustawia się po nie zbyt długa kolejka.

Czytaj też: Jeśli Francuzi przejmą Bank Millennium, największe europejskie marki osaczą PKO BP

Czytaj też: Kolejny bankowy gigant z Francji zainwestuje w Polsce kilkaset milionów!

Zdaniem pytanych przez "Gazetę" analityków faworytem w wyścigu będzie francuski BNP Paribas, który - choć obciążony greckimi obligacjami, których ma jeszcze w portfelu za 4 mld euro - jest zdeterminowany, by rozwijać się w Polsce. Przejął u nas belgijski Fortis Bank i doszedł do finału wyścigu o BZ WBK. W normalnych okolicznościach drugim pewniakiem byłaby Intesa, ale włoskie banki są na cenzurowanym i za miesiąc, kiedy będzie trzeba składać wiążące oferty na Millennium, mogą potrzebować pieniędzy, by ratować swą płynność finansową.

Według naszych rozmówców czarnym koniem w tym wyścigu może być BRE Bank. Co prawda jego właściciel - niemiecki Commerzbank - cienko przędzie, ale BRE ma od niedawna nowego, ambitnego prezesa. Na rynku mówi się, że Cezary Stypułkowski, na poły bankier inwestycyjny, ma ochotę na jakieś wielkie wyzwanie. A pozycję w grupie Commerzbanku ma silną - Niemcy mają do niego znacznie wyższe zaufanie, niż do poprzednika, Mariusza Grendowicza. Wyścig o Millennium może się rozstrzygnąć się między Francuzami, a "niemieckim" BRE Bankiem.

Czytaj też: Polska jest najważniejsza (w regionie). PKO BP liderem rankingów. Szacun dla Kluzy, szacun dla Jagiełły

A PKO BP? Według naszych źródeł największy polski bank, choć złożył ofertę, nie jest zdeterminowany, by ostro licytować w przetargu. Liczy na sytuację, w której wszyscy konkurenci się wykruszą i będzie można kupić Millennium za grosze. Ale to mało prawdopodobne. Póki co kandydatów jest prawdopodobnie pięciu (niektóre źródła mówią o sześciu). Ilu z nich jest rzeczywiście poważnie zainteresowanych? Przekonamy się o tym w połowie października, kiedy przyjdzie czas na składanie ofert wiążących.

  • Bankowe przetasowania. Czy Alior jest na sprzedaż?

    Finanse i podatki
    Maciej Samcik
    Trwa sprzedaż Polbanku, Banku Millennium i Kredyt Banku. Nowego właściciela szuka DnB Nord, z działalności w detalu wycofał się HSBC. Teraz włoska prasa ekonomiczna donosi, że włoska grupa Carlo Tassara planuje pozbyć się Alior Banku.