Partnerzy serwisu:
Ponad 230 zapytań złożyły podmioty dopuszczone do składania ofert cenowych w przetargu na przebudowę i utrzymanie drogi wojewódzkiej nr 342 z Wrocławia do Obornik Śląskich. O 12-letni kontrakt ubiega się dwanaście podmiotów.

Przetarg w połowie sierpnia ogłosił samorząd woj. dolnośląskiego. Zgodnie z przewidywaniami, umowa w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zostanie podpisana jeszcze w 2011 r., a przebudowa drogi zakończy się w 2012 r. Pierwotnie termin składania ofert ustalono na 26 września.

Czytaj też:

Czy polskie drogi doczekają się rewolucji?

- Od oferentów otrzymaliśmy 231 zapytań dotyczących przetargu; póki co odpowiedzieliśmy na 150. Nowy termin składania ofert cenowych został wyznaczony na 7 października - poinformowała we wtorek portal wnp.pl rzecznik prasowy Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, Marta Libner.

Kontrakt z partnerem prywatnym zostanie podpisany na 12 lat. W tym czasie firma będzie pobierać ryczałtowe wynagrodzenie za przebudowę i utrzymanie drogi w wymaganym standardzie letnim i zimowym. Docelowo dolnośląscy samorządowcy są gotowi oddać w prywatne ręce ponad 2 tys. km dróg wojewódzkich.

Do pilotażowego przetargu zgłosiło się trzynaście podmiotów. Po formalnej ocenie wniosków do złożenia ofert cenowych zaproszono dwanaście z nich.

Są to: konsorcja z udziałem Berger Bau Polska, Pol-Dróg Dolny Śląsk oraz spółek zależnych PBG - Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjno-Drogowych i Dromostu, a także Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Mostowych z Kędzierzyna-Koźla (spółka pośrednio zależna od Mostostalu Zabrze), Bickhardt Bau Polska, Strabag Projekt, Skanska, Eurovia Polska, Mota Engil Central Europe, Wrobis (spółka zależna Mostostalu Warszawa oraz dwie wrocławskie spółki - Przedsiębiorstwo Drogowe Zbigniew Ziajka i Rotomat.

Przedstawiciele dużych firm budowlanych oraz eksperci, z którymi o inicjatywie dolnośląskich samorządowców na początku września rozmawiał portal wnp.pl, pozytywnie oceniają ten pomysł. Powierzenie utrzymania dróg samorządowych prywatnym firmom może poprawić ich jakości oraz otwiera perspektywiczny rynek dla budownictwa.