Partnerzy serwisu:
W najbliższym czasie zarządy PBG i Rafako będą musiały zadecydować o tym, kto wycofa się z poszczególnych przetargów, w których spółki ze sobą konkurują.

Po ubiegłotygodniowej decyzji UOKiK, zezwalającej na koncentrację PBG i Rafako, nie ma już prawie żadnych przeszkód na drodze do sfinalizowania transakcji przejęcia raciborskiej spółki przez PBG.

Czytaj:

PBG ma zgodę UOKiK na przejęcie Rafako

Wcześniej - z powodu planowanej akwizycji - konsorcjum PBG oraz włoskich spółek Techint i Ansaldo wycofało się ze złożenia oferty cenowej w przetargu na budowę dwóch bloków energetycznych w Elektrowni Opole.

PBG nie chciało konkurować z konsorcjum Rafako, Polimeksu-Mostostalu i Mostostalu Warszawa, aby nie budzić podejrzeń o dwuznaczność udziału w przetargu dwóch powiązanych ze sobą spółek.

Problem pozostał w przetargach na blok w należącej do Tauronu Elektrowni Jaworzno III (koszt ok. 5,6 mld zł) oraz budowę Elektrowni Północ dla Kulczyk Investments (12-15 mld zł). W pierwszym Rafako startuje w konsorcjum z Mostostalem Warszawa, a w drugim samodzielnie. Natomiast PBG w obu przypadkach ubiega się o kontrakty wspólnie z Alstomem.

- Na razie spółki uczestniczą w tych przetargach w takich konfiguracjach, w jakich do nich przystąpiły. Nie ma jeszcze ostatnich decyzji dotyczących wycofania się którejś ze spółek z postępowań - powiedziała wnp.pl rzecznik PBG, Kinga Banaszak-Filipiak.

Wzajemna konkurencja jest także problemem w przetargach na budowę spalarni odpadów.

Częściowo rozwiązała go już decyzja Krakowskiego Holdingu Komunalnego, który prowadzi przetarg na spalarnię dla Krakowa (koszt ok.645 mln zł). Na krótkiej liście tej inwestycji znajdowało się konsorcjum Rafako z Porr Polska i austriackim Integral Engineering und Umwelttechnik oraz konsorcjum PBG z Control Process i francuskim CNIM. Jednak po ponownej ocenie wniosków przez zamawiającego konsorcjum Rafako zostało z niej usunięte.

Czytaj:

Polimex zastąpił Rafako na krótkiej liście wykonawców krakowskiej spalarni

Banaszak-Filipiak poinformowała, że nie podjęto jeszcze decyzji dotyczącej przetargu na spalarnię w Białymstoku (ok. 533 mln zł), gdzie Rafako złożyło ofertę samodzielnie, a PBG wspólnie z CNIM. Rozmowy trwają natomiast na temat ustalenia konsorcjów w przetargach na spalarnie w Bydgoszczy (ok. 619 mln zł) i Szczecinie (ok. 576 mln zł). Termin składania ofert w przypadku pierwszej inwestycji mija 28 października, a drugiej 22 listopada.

Czy można domniemywać, że w przypadku wycofania się z przetargu Rafako, będzie ono później rekomendowanym dostawcą samej instalacji spalania odpadów?

- Tam, gdzie będzie to możliwe, oczywiście należy tak zakładać. W przetargach, w których obecnie uczestniczy PBG, w ramach konsorcjum za rozwiązania technologiczne odpowiada firma CNIM. Jeśli natomiast w kolejnych przetargach PBG wystartowałoby w konsorcjum z Rafako, to będzie ono odpowiedzialne za dostawę instalacji - wyjaśniła Banaszak-Filipiak.

Wśród planowanych w najbliższych latach spalarni znajdują się jeszcze obiekty w Koninie, Koszalinie i Łodzi. Ich łączny koszt jest szacowany na ponad 1,6 mld zł. Natomiast dalsze perspektywy wiążą się z budową spalarni dla Górnego Śląska i Zagłębia, którą najprawdopodobniej zrealizuje prywatny inwestor. Jej koszt szacuje się na ok. 1,5 mld zł.

PBG w konsorcjum z Dalkia Polska znajduje się też na krótkiej liście w przetargu na spalarnię odpadów w Poznaniu, która ma powstać w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Negocjacje z potencjalnymi partnerami mają zakończyć się w pierwszym kwartale 2012 r. Koszt inwestycji to ok. 700 mln zł. Właścicielem obiektu będzie miasto, a prywatny partner będzie ją eksploatował przez 30-35 lat.

Czytaj:

Spalarnie odpadów: rynek krótki, ale kuszący

O strategii PBG w przetargach energetycznych mówił też w niedawnej rozmowie z wnp.pl Jerzy Wiśniewski, jego prezes i główny udziałowiec.

- We wszystkich nowych postępowaniach będziemy startować wspólnie z Rafako. Tam, gdzie więcej będzie technologii gazowych, liderem będzie PBG, a w pozostałych przypadkach Rafako - mówił Wiśniewski.

Czytaj więcej:

J. Wiśniewski: w Raciborzu powstanie energetyczne centrum grupy PBG

Tomasz Elżbieciak