Partnerzy serwisu:
W poniedziałek 9 stycznia Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołanie Alstomu dotyczące przetargu na budowę nowych bloków w Elektrowni Opole - wynika z informacji przekazanych portalowi wnp.pl przez prezesa Rafako, Wiesława Różackiego.

W połowie listopada ubiegłego roku warta ponad 9,3 mld zł netto oferta Alstomu została odrzucona przez inwestora ze względów formalnych.

- Nie mamy jeszcze pisemnego uzasadnienia wyroku; najpewniej otrzymamy je w najbliższych dniach. Niemniej odwołanie nie było rozpatrywane merytorycznie, gdyż błędy formalne w ofercie Alstomu były ewidentne. PGE po decyzji KIO ma już prawo podpisać umowę z konsorcjum Rafako - powiedział wnp.pl Różacki.

W poniedziałek nie udało nam się uzyskać komentarza ze strony Alstomu.

Oferty na budowę dwóch bloków węglowych o łącznej mocy 1800 MW w należącej do PGE Elektrowni Opole otwarto na początku sierpnia. 17 listopada elektrownia wybrała konsorcjum Rafako (lider), Polimeksu-Mostostalu i Mostostalu Warszawa na generalnego wykonawcę. Wartość oferty wynosi prawie 9,4 mld zł netto. Czytaj więcej:

Konsorcjum Rafako wybuduje bloki w Opolu za 9,4 mld zł

Drugą ofertę, tańszą o ok. 90 mln zł, złożyło konsorcjum Alstom Power Polska i Alstom Power Systems. Przy wyborze wykonawcy, poza ceną, brano jeszcze kryteria technologiczne. Elektrownia postanowiła jednak z przyczyn formalnych odrzucić ofertę konsorcjum spółek Alstom.

Pod koniec listopada Alstom złożył odwołanie od tej decyzji u zamawiającego. W całości zostało one odrzucone, po czym 19 grudnia Alstom wniósł odwołanie do KIO.

- Nie zgadzamy się z decyzją o odrzuceniu naszej oferty. Mamy do czynienia z różną interpretacją prawną związaną ze złożoną ofertą, dlatego też skierowaliśmy nasz protest do KIO, która rozstrzygnie zaistniałe wątpliwości. Chciałbym podkreślić, że nasza oferta została przygotowana rzetelnie i spełnia kryteria zawarte w specyfikacji istotnych warunków zamówienia - mówił w niedawnej rozmowie z wnp.pl prezes Alstom w Polsce, Jakub Radulski.

Czytaj:

J. Radulski, Alstom: mam nadzieję na pozytywne dla nas rozstrzygnięcie

- Wyłonienie wykonawcy dla tego przetargu trwało ponad dwa lata. Zarówno klient, jak i oferenci, dołożyli wszelkich starań, aby od strony merytorycznej dopracować ofertę w szczegółach. Nasza oferta jest niższa cenowo od konkurencji i spełnia wszystkie kryteria techniczne postawione przez zamawiającego. Mam nadzieję na pozytywne dla nas rozstrzygnięcie - mówił również.

Opalane węglem kamiennym bloki w Opolu będą miały po 900 MW, a sprawność netto każdego z nich ma wynosić minimalnie 45,5 proc. Oddanie bloków do użytku ma nastąpić w 2017 r. Elektrownia zakłada, że przez pierwsze 10 lat eksploatacji nowych bloków stopień wykorzystania mocy będzie wynosił ok. 80 proc., a produkcja energii elektrycznej netto ok. 11,1 TWh rocznie.

Obecnie Elektrownia Opola posiada cztery bloki węglowe o łącznej mocy zainstalowanej 1492 MW. Produkcja energii elektrycznej w 2010 r. osiągnęła wielkość 7,6 TWh, co stanowiło ponad 5 proc. energii wyprodukowanej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym.

Tomasz Elżbieciak