Partnerzy serwisu:
16 stycznia Krajowa Izba Odwoławcza rozpatrywała odwołanie konsorcjum Rafako ws. wykluczenia Alstomu z przetargu na budowę nowego bloku w Elektrowni Ostrołęka. - Ogłoszenie orzeczenia w tej sprawie zostało odroczone do wtorku do godzin popołudniowych - poinformowała portal wnp.pl rzecznik KIO, Magdalena Stręciwilk.

Z wcześniejszych informacji, uzyskanych w KIO przez wnp.pl, wynikało, że konsorcjum Rafako, PBG i Mostostalu Warszawa kwestionuje spełnienie przez Alstom warunku doświadczenia postawionego przez zamawiającego, czyli Energę.

Według informacji przekazanych przez KIO, odwołujące się konsorcjum uważa, że dla spełnienia wymogów specyfikacji przetargu w Ostrołęce Alstom wskazał należyte wykonanie umowy na budowę bloku 858 MW w Elektrowni Bełchatów.

W opinii konsorcjum Rafako, dla inwestycji w Bełchatowie został wystawiony dokument zakończenia realizacji umowy, z którego wynika, że podczas jej realizacji istniały uchybienia. Zdaniem konsorcjum, z tego powodu Alstom nie spełnia warunków doświadczenia, wymaganych przez Energę do uczestnictwa w przetargu.

Energa ogłosiła krótką listę wykonawców planowanego bloku w Ostrołęce pod koniec grudnia ubiegłego roku. Poza Alstomem i konsorcjum Rafako znalazły się jeszcze na niej chiński Shanghai Electric Group Company oraz konsorcjum Hitachi i Polimeksu-Mostostalu.

Wcześniej o udział w postępowaniu ubiegali się także: Gama i Doosan Power Systems (Turcja, Wielka Brytania); GSE&C i AV Inwestor Szamoty (Korea Południowa, Polska); Pol- Aqua i Dragados (Polska, Hiszpania); China Gezhouba Group Company (Chiny) oraz SNC Lavalin Polska.

Przetarg na budowę bloku opalanego węglem kamiennym o mocy od 850 do 1000 MW został ogłoszony w połowie września ubiegłego roku. Inwestor zakłada, że koszt projektu wyniesie 6-7 mld zł, a jego oddanie do użytku nastąpi na przełomie 2016 i 2017 r.

Tomasz Elżbieciak