Partnerzy serwisu:
Miasto wypowiedziało umowę firmie AK-Bud, która miała ukończyć budowę Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. To oznacza, że konieczny będzie nowy przetarg i termin zakończenia budowy znowu się przesunie.

Prowadząca inwestycję miejska spółka Infrastruktura Euro Poznań 2012 wysłała wczoraj gońcem firmie AK-Bud wypowiedzenie umowy. Zdaniem Andrzeja Nowakowskiego, prezesa Infrastruktury poszło o to, że AK-Bud był wraz z Hydrobudową członkiem konsorcjum. Po upadku Hydrobudowy AK-Bud miał oczekiwać, że miejska spółka zrzeknie się roszczeń, wynikających z opóźnienia budowy o rok. Infrastruktura nie chciała na to przystać. - Uczestnicy konsorcjum ponoszą solidarnie odpowiedzialność za budowę - twierdzi Nowakowski. Szef AK-Bud Adam Kurant sugeruje natomiast, że miejska spółka od początku wykazywała złą wolę i celowo przeciągała negocjacje, by je w końcu zerwać.

Tym samym AK-Bud nie dokończy ICHOT-u do końca maja 2013 r., jak planowano. Potrzebny będzie przetarg na nowego wykonawcę prac, który ma ruszyć w połowie grudnia. Jeśli nic nie skomplikuje procedury, nowego wykonawcę ICHOT poznamy w lutym, a budowa zakończy się nie wcześniej niż w II połowie 2013 r. (a miała zakończyć się przed Euro). Na razie plac budowy ma zostać zabezpieczony przed opadami deszczu i śniegu.

W związku z zerwaniem umowy firma AK-Bud zamierza pozwać Infrastrukturę o 3,4 mln zł z tytułem utraconych korzyści i kosztów, poniesionych w związku z budową.

  • Galeria spóźnionych inwestycji [ZDJĘCIA]

    Wiadomości z Poznania
    Ludmiła Anannikova
    Kaponiera, Pestka, ICHOT, Biblioteka Raczyńskich... Niemal wszystkie wielkie miejskie inwestycje w Poznaniu zostaną oddane do użytku z opóźnieniem. Spóźniają się też prywatni inwestorzy - Galeria MM w centrum miała działać już jesienią 2011 r. Dlaczego?