Tezą wynikająca ze wskazanego wyroku jest, że wykonawcy z państw spoza UE, które nie przystąpiły do porozumienia, nie muszą być dopuszczani do unijnego rynku zamówień publicznych.
Mając na celu dostosowanie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych do wskazanego powyżej wyroku TSUE, w Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają prace nad opracowaniem zmiany przepisów, które mają umożliwić ograniczenie dostępu do polskiego rynku zamówień publicznych firmom spoza Unii Europejskiej oraz z państw nie będących sygnatariuszami porozumienia WTO w sprawach zamówień rządowych (GPA).
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" ogłasza przetarg nieograniczony na remont kominów
Ogłoszenie premium 5 dni do końca20.05.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Zarząd WSM "Ochota" ogłasza przetarg nieograniczony na wymianę instalacji centralnego ogrzewania
Ogłoszenie premium 5 dni do końca20.05.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
TSUE w wyroku z 22 października 2024 r. zdecydowanie wskazuje na konieczność podjęcia przez zamawiających z państw członkowskich UE "decyzji o dopuszczeniu" do udziału w postępowaniu o zamówienie publiczne wykonawców spoza wyżej wskazanej listy.
Wobec powyższego należy spodziewać się, że zmiana przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych ograniczy dostęp do zamówień publicznych dla firm spoza GPA oraz UE.
W uzasadnieniu do projektu założeń zmiany przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych opracowanych w Ministerstwie Rozwoju i Technologii czytamy, że: "… w celu zapewnienia skuteczności powyższego orzeczenia Trybunału niezbędne jest wyraźne wskazanie w projektowanych regulacjach, że zamawiający w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego (…) są uprawnieni do ograniczenia dostępu do zamówień i umów koncesji wykonawcom z państw trzecich. Ograniczenie to będzie mogło polegać na niedopuszczeniu do udziału w postępowaniu, bądź w przypadku dopuszczenia takich wykonawców – na zróżnicowaniu ich traktowania w ww. postępowaniach od pozostałych wykonawców".
Wprowadzenie zmian wynikających z wyroku TSUE spodziewane jest w drugiej połowie bieżącego roku.
-
Dopuszczenie firm spoza UE do zamówień publicznych: wyrok TSUE i praktyka zamawiających
zamówienia publiczneZasady udzielania zamówień publicznych dotyczą między innymi zapewnienia równego traktowania wykonawców, jak również możliwie nieograniczonego dostępu do ubiegania się o uzyskanie zamówienia. -
Spełnianie warunków udziału w zamówieniach publicznych: wymóg ciągłości wg KIO
Zamówienia publiczneZgodnie z judykaturą dotyczącą zamówień publicznych wykonawcy składający ofertę w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego zobowiązani są do wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu przez cały czas od daty upływu terminu składania ofert co najmniej do dnia wyboru oferty najkorzystniejszej. -
Nowe zasady udzielania zamówień na potrzeby wojskowych komisji lekarskich
Zamówienia publiczne14 lutego 2025 roku minister obrony narodowej podpisał rozporządzenie sprawie trybu udzielania zamówień na badania diagnostyczne i konsultacje specjalistyczne. Określa ono tryb udzielania zamówień na badania diagnostyczne i konsultacje specjalistyczne na potrzeby orzekania przez wojskowe komisje lekarskie. -
Udostępnienie informacji w Biuletynie Informacji Publicznej znosi obowiązek jej przesłania na wniosek
Zamówienia publiczneNaczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 24 maja 2024 r. (sygn. III OSK 1285/22) stwierdził, że udostępnienie informacji publicznej w Biuletynie Informacji Publicznej oraz poinformowanie wnioskodawcy o jej dostępności wyklucza obowiązek ponownego udostępnienia tych informacji na wniosek o dostęp do informacji publicznej.