Partnerzy serwisu:
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z dnia 22 października 2024 roku (C-652/22) gwarantuje równe traktowanie jedynie wykonawcom z krajów UE oraz z państw sygnatariuszy Porozumienia WTO ws. zamówień rządowych (GPA).

Tezą wynikająca ze wskazanego wyroku jest, że wykonawcy z państw spoza UE, które nie przystąpiły do porozumienia, nie muszą być dopuszczani do unijnego rynku zamówień publicznych.

Mając na celu dostosowanie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych do wskazanego powyżej wyroku TSUE, w Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają prace nad opracowaniem zmiany przepisów, które mają umożliwić ograniczenie dostępu do polskiego rynku zamówień publicznych firmom spoza Unii Europejskiej oraz z państw nie będących sygnatariuszami porozumienia WTO w sprawach zamówień rządowych (GPA). 

TSUE w wyroku z 22 października 2024 r. zdecydowanie wskazuje na konieczność podjęcia przez zamawiających z państw członkowskich UE "decyzji o dopuszczeniu" do udziału w postępowaniu o zamówienie publiczne wykonawców spoza wyżej wskazanej listy.  

Wobec powyższego należy spodziewać się, że zmiana przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych ograniczy dostęp do zamówień publicznych dla firm spoza GPA oraz UE.  

W uzasadnieniu do projektu założeń zmiany przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych opracowanych w Ministerstwie Rozwoju i Technologii czytamy, że: "… w celu zapewnienia skuteczności powyższego orzeczenia Trybunału niezbędne jest wyraźne wskazanie w projektowanych regulacjach, że zamawiający w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego (…) są uprawnieni do ograniczenia dostępu do zamówień i umów koncesji wykonawcom z państw trzecich. Ograniczenie to będzie mogło polegać na niedopuszczeniu do udziału w postępowaniu, bądź w przypadku dopuszczenia takich wykonawców – na zróżnicowaniu ich traktowania w ww. postępowaniach od pozostałych wykonawców". 

Wprowadzenie zmian wynikających z wyroku TSUE spodziewane jest w drugiej połowie bieżącego roku.