Partnerzy serwisu:
Za unijne pieniądze powstają wiejskie centra kształcenia. Przetarg na sprzęt komputerowy może jednak zostać oprotestowany.

Za unijne pieniądze powstają wiejskie centra kształcenia. Przetarg na sprzęt komputerowy może jednak zostać oprotestowany.

Ruszył duży przetarg na dostawę wyposażenia do 379 centrów kształcenia na wsi, organizowanych w ramach programu zmniejszania dysproporcji między miastem a wsią, finansowanych z funduszy unijnych. Projekt jest wart ponad 45 mln zł. Do centrów trafi m.in. prawie 3,5 tys. zestawów komputerowych, kilkaset drukarek, faksów, notebooków oraz zestawy mebli biurowych. Jest jedno zagrożenie - w specyfikacji przetargowej użyto sformułowań, z powodu których unieważniono już całą masę postępowań. Organizatorzy narażają się więc na protesty.

Pułapki specyfikacji

Za realizację programu odpowiada konsorcjum firm i organizacji pozarządowych (m.in. centra kształcenia ustawicznego, Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niepełnosprawnym Ruchowo), które wygrało konkurs zorganizowany przez resort edukacji. Przetarg na dostawę sprzętu realizuje firma prywatna - 4system Polska z Zielonej Góry, specjalizująca się w e-learningu. Przetarg jest organizowany zgodnie z procedurami prawa zamówień publicznych. W specyfikacji jednak umieszczono zapisy, których nie wolno stosować w przetargach publicznych, m.in. opis procesora preferujący produkty Intela (a ograniczający możliwość startu konkurenta - AMD), zapis pochodzenia podzespołów od jednego producenta ograniczający konkurencję. Takie zapisy są niezgodne z dyrektywami unijnymi i polskim prawem, ich stosowania zakazuje także resort spraw wewnętrznych i administracji.

Nie udało się nam skontaktować z osobą odpowiedzialną za stronę techniczną specyfikacji. Sławomir Wiśniewski, odpowiedzialny za sprawy proceduralne, zapewnia, że tego typu zapisy mogą zostać zmienione.

- Na razie nikt nie oprotestował specyfikacji. Jeśli wpłyną protesty, w uzasadnionych przypadkach, dokonamy zmian - mówi Sławomir Wiśniewski.

E-learning dla wszystkich

Centra mają umożliwić osobom mieszkającym na wsi dostęp do nowoczesnych technologii i kształcenie na odległość za pomocą internetu (e-learning). Takie centrum ma powstać w każdym powiecie w Polsce i udostępniać sprzęt osobom zainteresowanym przez przynajmniej 20 godzin tygodniowo. Najwięcej takich centrów powstanie w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim (odpowiednio 42, 36 i 35). Placówki mają być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie centra powinny zostać uruchomione do wiosny 2008 r.

14

Tyle wniosków o dofinansowanie projektów budowy sieci centrów kształcenia na wsiach wpłynęło do resortu edukacji.

570

mln zł Na taką sumę łącznie opiewały wszystkie. Dofinansowanie dostał jeden projekt budowy 379 centrów za 45 mln zł. Trzy za 150 mln zł czekają.