Partnerzy serwisu:
Do końca listopada przyszłego roku PKN Orlen dostanie rurociąg do transportu paliw na Dolny Śląsk. Przetarg na tę strategiczną inwestycję Orlenu wygrała firma inżynieryjna Pol-Aqua, która należy do grupy Prokom Investments Ryszarda Krauzego.

Państwowe firmy nie dyskryminują spółek z grupy Prokom Investments kontrolowanej przez Krauzego, chociaż przedsiębiorca ma problemy z rządem PiS, a prokuratura chce mu postawić zarzuty składania fałszywych zeznań i utrudniania śledztwa w sprawie przecieku z akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa.

Firma Pol-Aqua, w której Prokom Investments ma 25,03 proc. udziałów, podpisała w poniedziałek kontrakt z kontrolowanym przez państwo Orlenem na budowę rurociągu do transportu paliw z Ostrowa Wielkopolskiego do Wrocławia. Rura o długości 106 km ma strategiczne znaczenie dla Orlenu. Będzie dostarczać na Dolny Śląsk 1,5 mln ton paliw rocznie, ułatwiając Orlenowi konkurencję na tym rynku.

Inwestycja poprawi też zyski koncernu, "radykalnie obniżając koszty transportu w porównaniu z koleją" - podkreślił rzecznik PKN Dawid Piekarz. W przetargu na budowę rurociągu startowały też firmy Gazobudowa, Gazoremont i PBG, ale według Orlenu najkorzystniejszą ofertę złożyła Pol-Aqua, która wykona inwestycję za 47,5 mln zł bez VAT.

Nowa rura to przedłużenie rurociągu o długości 214 km z Płocka do Ostrowa Wielkopolskiego, który kilka lat temu zbudowała firma Investgas z grupy PGNiG. Investgas nie odpowiedział nam, dlaczego teraz nie startował w przetargu. Nie skomentował tego także rzecznik PGNiG Tomasz Fill. Gazowy monopolista to również ważny klient dla Pol-Aqua. Spółka podpisała w tym roku z PGNiG kontrakty na budowę gazociągu za 7 mln zł netto oraz bazy do eksportu ropy z lubuskich kopalni PGNiG za 16,7 mln zł netto.