Ze względu na zmiany przepisów artykuł jest nieaktualny Sprawdź najnowsze zmiany w Prawie zamówień publicznych
Wykonawca, który został pokrzywdzony przez zamawiającego ma prawo wniesienia powództwo do sądu powszechnego o unieważnienie umowy zawartej w drodze przetargu. Prawo takie daje mu art. 70 5 § 1, który stanowi, że uczestnik przetargu może żądać unieważnienia zawartej umowy, jeżeli strona tej umowy, inny uczestnik lub osoba działająca w porozumieniu z nimi wpłynęła na wynik przetargu w sposób sprzeczny z prawem lub dobrymi obyczajami. Co ważne na wniesienie tego powództwa kodeks cywilny przewiduje miesiąc licząc od dnia, w którym uprawniony dowiedział się o istnieniu przyczyny unieważnienia, nie później jednak niż z upływem roku od dnia zawarcia umowy. Po tym terminie uprawnienie powyższe wygasa.
Ogłoszenia z kategorii Syndycy i Komornicy
-
Syndyk Masy Upadłości WSW Andoria SA w upadłości z siedzibą w Andrychowie ogłasza przetarg na sprzedaż udziałów w spółce
Ogłoszenie premium 22 dni do końca16.10.2023
WARSZAWA, Mazowieckie
Syndycy i Komornicy, Licytacje komornicze
-
Zarządca masy sanacyjnej zaprasza do składania ofert na zakup prawa własności nieruchomości gruntowej położonej w Zamościu przy ul. Strefowa 6
Ogłoszenie premium 25 dni do końca19.10.2023
WARSZAWA, Mazowieckie
Syndycy i Komornicy, Licytacje komornicze
To jednak nie jedyny sposób by dochodzić swoich praw. Jeżeli zamawiający należy do jednostek sektora finansów publicznych wykonawca ma prawo złożyć zawiadomienie o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych do rzecznika dyscypliny finansów publicznych. Ten powinien zająć się całą sprawą, jeżeli przedstawione dowody będą wskazywały na naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
Jest też trzeci sposób dochodzenia przez wykonawców swoich praw. Otóż wykonawca przed zawarciem umowy może przekazać stosowne informacje do Departamentu Kontroli UZP. Jednak czynność ta nie jest w żaden sposób określona przepisami prawa, stąd Urząd Zamówień Publicznych może, ale wcale nie musi zająć się tą sprawą z urzędu.