Partnerzy serwisu:
Minister infrastruktury zapowiedział, że do czerwca 2012 roku Polska wybuduje ponad 3 tysiące kilometrów autostrad i dróg ekspresowych. Podczas konferencji prasowej Cezary Grabarczyk zaprezentował plany resortu.

Minister zapewniał, że Polska zdąży z budową dróg przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku, których gospodarzem są Polska i Ukraina. Cezary Grabarczyk wyliczał, że nasz kraj musi wybudować ponad 900 kilometrów autostrad i ponad 2100 km dróg ekspresowych. Pozwoli to na doprowadzenie szybkich tras od granicy zachodniej do Warszawy, wybudowanie całej autostrady A1 oraz dróg szybkiego ruchu łączących wszystkie miasta-gospodarzy mistrzostw, a także na połączenie drogowe z Ukrainą.

W ciągu najbliższych trzech latach Polska przeznaczy na ten cel 83 miliardy złotych. Pieniądze w dużej części będą pochodzić ze środków unijnych.

Przedstawiciele resortu mówili też o rozwiązaniach, które mają zlikwidować bariery proceduralne. Chodz przede wszystkim o udrożnienie procedur związanych z zamówieniami publicznymi.

 • Autostrady Wrocław - Warszawa nie będzie

  euro
  Magda Nogaj
  Prawie 8 mld zł unijnego dofinansowania przeznaczy rząd na budowę trasy Wrocław - Warszawa. Jednak wbrew przedwyborczym obietnicom Platformy Obywatelskiej nie będzie to autostrada, a tylko droga ekspresowa
 • 200 proc. drożej za przejazd autostradą?

  Archiwum
  ms
  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) chce rozwijać system PPP na autostradach. Dla kierowców może to oznaczać nawet 200 proc. podwyżkę za przejazd - pisze "Puls Biznesu".
 • Powołają ministra od autostrad

  Archiwum
  Bartosz Piłat
  W Ministerstwie Infrastruktury przybędzie jeszcze jeden, ósmy już, wiceminister. Będzie odpowiadał za usprawnienie budowy polskich autostrad.
 • Autostrady nie tylko państwowe

  Archiwum
  Leszek Baj
  Minister infrastruktury chce realizować plany poprzedniego rządu dotyczące budowy dróg i autostrad. Ale zamierza przy tym bardziej współpracować z prywatnymi inwestorami. Chce też budować szybkie koleje i centralne lotnisko