Partnerzy serwisu:
Ustawodawca, w art. 93 ust.1 pkt.6 określił, że zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli wystąpiła istotna zmiana okoliczności powodująca, że prowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć.

Zamawiający musi pamiętać, że interes publiczny nie może być utożsamiany z jego własnym interesem. (sygn. III Ca 855/05) Musi to być interes obiektywny. Jeżeli np. zaproponowany sprzęt spełnia wymogi techniczne zawarte w SIWZ a nie spełnia subiektywnych wymagań zamawiającego nie jest to podstawą do unieważnienia. Pewien zamawiający unieważnił postępowanie w oparciu o omawianą przesłankę tłumacząc się tym, że nowe postępowanie doprowadziłoby do uzyskania korzystniejszych cenowo ofert. Jednak Zespół Arbitrów nie podzielił jego zdania i nakazał kontynuować postępowanie.

(syg. UZP/ZO/0-545/05) Jeżeli zamawiający ogłosił przetarg na remont kamienicy a w trakcie trwania procedury nastąpiło tąpnięcie obsunęła się zmienia i kamienica się zwaliła. To w takiej sytuacji realizacja zadania nie leży w interesie publicznym, ponieważ nie ma obiektu, który miał być remontowany.

Burmistrz ogłosił przetarg na budowę drogi. Inwestycja miałaby współfinansowana ze środków UE. Po złożeniu przez wykonawców ofert okazało się, że zamawiający nie otrzyma tych środków. Nie mając wystarczających pieniędzy unieważnił postępowanie, ponieważ jego zdaniem realizacja zdania nie leżała w interesie publicznym. W opisanej sytuacji była podstawa do unieważnienia postępowania, ale na pewno nie w oparciu o tą przesłankę. Nie udowodni zamawiający, że jeszcze 2 tygodnie wcześniej budowa drogi była konieczna a teraz już nie jest. Brak środków nie może być utożsamiany z interesem publicznym. Postępowanie należało unieważnić w oparciu o przesłankę z art. 93 ust.1 pkt.4 "cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę, którą zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia".

Zamawiający musi pamiętać, że w każdym przypadku unieważniając postępowanie w oparciu o omawianą przesłankę ma obowiązek wykazać, o jaki interes chodzi i udowodnić, że jest on niezwykle ważny. Zarówno zaistnienie takiego interesu jak i jego znaczenie oraz przesłanki powodujące przedłożenie interesu publicznego nad interes indywidualny muszą być szczegółowo zanalizowane, co potwierdza Zespół Arbitrów syg. UZP/ZO/0-143/05.