Ze względu na zmiany przepisów artykuł jest nieaktualny Sprawdź najnowsze zmiany w Prawie zamówień publicznych
Zamawiający powinien zwrócić uwagę, by kryteria wskazane w ogłoszeniu były takie same jak w specyfikacji. Niezgodność pomiędzy tymi dwoma dokumentami w zakresie kryteriów uniemożliwia dalsze prowadzenie procedury przetargowej. W takiej sytuacji należy je natychmiast unieważnić, ponieważ jest ono obarczone wadą uniemożliwiającą zawarcie ważnej umowy (art. 93 ust. 1 pkt.7 ).
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" z siedzibą w Warszawie ogłasza przetarg nieograniczony na: remont dylatacji tarasu nad garażem podziemnym
Ogłoszenie premium 18 dni do końca27.05.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na malowanie klatek schodowych oraz remont pomieszczeń wiaty śmietnikowej
Ogłoszenie premium 10 dni do końca19.05.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Zamawiający musi podać wzór, jakim będzie się posługiwał przy zastosowaniu danego kryterium. Częsty błąd to brak wzoru w sytuacji, kiedy jedynym kryterium jest cena. Takie działanie jest niezgodne z ustawą. Nie przewiduje ona wyjątku od zasady w tej kwestii - wzór musi zawsze znaleźć się w SIWZ.
Zamawiający musi pamiętać, że kryteria oceny ofert nie mogą dotyczyć właściwości wykonawcy, a w szczególności jego wiarygodności ekonomicznej, technicznej lub finansowej. (art. 91 ust.3 ustawy) (sygn. akt: UZP/ZO/0-2491/05) Kryteria powinny odnosić się wyłącznie do przedmiotu zamówienia. Jedyny wyjątek od tej reguły zapisany został w art. 5 upzp. Zamawiający w szczególnych przypadkach zmieniają kryteria w trakcie procedury przetargowej, tłumacząc się także względami obiektywnymi, sytuacją, której nie byli w stanie przewidzieć i dobrem społecznym. O ile termin wykonania może stanowić jedno z kryteriów o tyle zmiana kryteriów po ogłoszeniu przetargu jest niedopuszczalna. Jakakolwiek modyfikacja w trakcie przetargu raz podanych w siwz kryteriów oceny ofert jest zabroniona. Wniosek ten wynika wprost, z art. 91 ust. 1 ustawy. Zamawiający może dokonać wyboru najkorzystniejszej oferty wyłącznie na podstawie kryteriów określonych w siwz. Jeżeli postąpi inaczej takie postępowanie jest obarczone wadą i powinno zostać unieważnione.
(zob. sygn. akt: UZP/ZO/0-1593/06).