Ustawa z dnia 07 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006r. Nr 156 poz. 1118 z późn. zm.) dotychczas ustalała, że ważność decyzji o pozwoleniu na budowę wynosi, co do zasady, dwa lata. W praktyce wielokrotnie występowały sytuacje, w których termin ważności decyzji pozwolenia na budowę był jednak zbyt krótki.
Postulat wydłużenia ważności decyzji o pozwoleniu na budowę najczęściej zgłaszany był przede wszystkim przez inwestorów zobowiązanych do wyboru wykonawcy danej roboty budowlanej z wykorzystaniem procedur określonych w ustawie Prawo zamówień publicznych.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" z siedzibą w Warszawie ogłasza przetarg nieograniczony na: remont dylatacji tarasu nad garażem podziemnym
Ogłoszenie premium 26 dni do końca27.05.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyczółęk Grochowski" ogłasza przetarg nieograniczony na opracowanie dolumentacji technicznej oraz budowę dźqigu
Ogłoszenie premium 11 dni do końca12.05.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
W szczególności przy dużych inwestycjach infrastrukturalnych jak budowy dróg, oczyszczalni ścieków, obiektów sportowych, procedury przetargowe określone ustawą Prawo zamówień publicznych dają wykonawcom między innymi możliwość zadawania szeregu pytań do treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz wnoszenia środków odwoławczych na każdym etapie przetargu, co w konsekwencji prowadzi do znacznego przedłużenia czasu potrzebnego na zawarcie umowy i rozpoczęcie realizacji inwestycji.
Długotrwałe procedury przetargowe niejednokrotnie doprowadzały do sytuacji, że ważność decyzji o pozwoleniu na budowę upływała przed rozpoczęciem realizacji inwestycji.
W odpowiedzi na zgłaszane postulaty inwestorów ustawodawca wprowadził zmiany w ustawie Prawo budowlane.
Zapamiętaj !
Decyzje o pozwoleniu na budowę wydawane od dnia 23 sierpnia 2008r. są ważne przez okres 3 lat.
Powyższe wynika z wejścia w życie ustawy z dnia 26 czerwca 2008r. o zmianie ustawy Prawo budowlane (Dz. U. z 2008r. Nr 145 poz. 914).
Wskazana nowelizacja ustawy Prawo budowlane wprowadza również zmianę skutkującą wydłużeniem terminu możliwej przerwy w prowadzeniu robót budowlanych bez utraty ważności decyzji pozwolenia na budowę.
Od wejścia w życie wskazanej nowelizacji przerwa w prowadzeniu budowy na okres do trzech lat nie będzie powodować wygaśnięcia pozwolenia na budowę.
Przetargi na Twój e-mail? Zobacz jakie to proste!
Podstawa prawna:
ustawa z dnia 26 czerwca 2008r. o zmianie ustawy Prawo budowlane (Dz. U. z 2008r. Nr 145 poz. 914).