Zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym wykonawca może wnieść odwołanie rozpatrywane przez Krajową Izbę Odwoławczą od rozstrzygnięcia protestu przez zamawiającego jedynie w przypadku gdy wartość zamówienia przekracza tzw. progi unijne (tj. w zależności od rodzaju zamawiającego 133.000 lub 206.000 ). W przypadku zamówień publicznych o niższej wartości prawo do wniesienia odwołania nie przysługuje.
Prawo do wniesienia odwołania stanowi skuteczny instrument zwiększający poprawność prowadzenia przez zamawiającego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego oraz umożliwia wykonawcom uzyskanie rozstrzygnięcia spraw spornych przez niezależny organ. Biorąc powyższe pod uwagę ustawodawca postanowił dokonać zmian w zakresie prawa do wnoszenia odwołań.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Szczecińska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony na remont chodników i dojść do klatek znajdujących się na terenie osiedli SSM
Ogłoszenie premium 15 dni do końca21.07.2025
SZCZECIN, Zachodniopomorskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa ,,Karwiny" ogłasza przetarg nieograniczony na: Remont elewacji, balkonów oraz balustrad balkonowych
Ogłoszenie premium 3 dni do końca09.07.2025
GDYNIA, Pomorskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Obowiązująca od 24 października 2008 r. nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych zawiera rozwiązania umożliwiające wnoszenie odwołań również w przypadku zamówień publicznych, których wartość nie przekracza wyżej wskazanych progów unijnych.
Jednak prawo wnoszenia odwołań w przypadku zamówień, których wartość mieści się w przedziale od 14.000 do progów unijnych obejmuje jedynie przypadki enumeratywnie wymienione w art. 184 ust. 1a Prawa zamówień publicznych.
Zasada
Zgodnie z art. 184 ust. 1a ustawy Prawo zamówień publicznych odwołanie w przypadku zamówień, których wartość nie przekracza kwot unijnych, przysługuje jedynie od rozstrzygnięcia protestu dotyczącego:
- wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej
ręki i zapytania o cenę;
- opisu sposobu oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu;
- wykluczenia wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia;
- odrzucenia oferty.
W zakresie pozostałych zarzutów podnoszonych w proteście odwołanie nie przysługuje, a zatem decyzja zamawiającego jest ostateczna.
Termin wnoszenia odwołań
Odwołanie w powyższym zakresie wykonawca będzie mógł wnieść do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w terminie 5 dni od otrzymania rozstrzygnięcia protestu lub upływu terminu na jego rozstrzygnięcie, jednocześnie przekazując treść odwołania zamawiającemu.
Możliwość wnoszenia odwołań w zakresie określonym w art. 184 ust. 1a ustawy Prawo zamówień publicznych obowiązywać będzie od dnia 24 października 2008 r. i obejmie również przetargi ogłoszone przed wskazaną datą.
Podstawa prawna;
- ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 223 poz. 1655 z późn. zm.