Partnerzy serwisu:
Przetarg na budowę ?kosza? Stadionu Narodowego z otoczeniem ogłoszony. Mogą w nim wystartować tylko doświadczone firmy, które w ciągu ostatnich pięciu lat zrealizowały choć jeden stadion z krytymi trybunami na co najmniej 30 tys. widzów

Realizacja inwestycji nie może trwać dłużej niż 24 miesiące. Na obiekcie, który wypełni nieckę po usuniętym Stadionie Narodowym, latem 2012 r. zostanie rozegrany mecz otwarcia mistrzostw Europy.

Przeczytaj także: Budować w metrze stacje - pałace czy skromniej?

Kto zdobędzie zamówienie, wreszcie pokona Pałac Kultury i Nauki. Łączna powierzchnia stadionu i jego pomieszczeń wynosi aż 180 tys. m kw. (Pałac ma "tylko" 123 tys. m kw.), w tym będzie dwupoziomowy garaż na ok. 1750 samochodów pod murawą boiska. Jeszcze bardziej imponująco zapowiada się kubatura obiektu - 1 mln m sześć. (PKiN ma ok. 817 tys. m sześć.).

Przetarg na realizację "stadionu wielofunkcyjnego o konstrukcji żelbetowej i pojemności ca 55 tys. widzów" wczoraj ogłosiło Narodowe Centrum Sportu. Nad murawą i trybunami ma się pojawić membranowy dach rozpostarty na linach i wsparty na konstrukcji stalowej, otwierany i zamykany w centralnej części. Zwycięzca musi też wykonać wszystkie przyłącza (wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, ciepłownicze i teletechniczne), zagospodarować teren wokół obiektu, zbudować drogi wewnętrzne z wjazdami od strony Wybrzeża Szczecińskiego, wszystko ogrodzić, zrobić oświetlenie, postawić kasy i pawilony wejściowe, urządzić zieleń, chodniki itd.

- Tak jak w przypadku przetargu na pierwszy etap, czyli budowę fundamentów, najważniejszym kryterium decydującym o wyborze wykonawcy, będzie jak najniższa cena. Wybór wykonawcy planujemy na przełom marca i kwietnia 2009 r. zgodnie z harmonogramem inwestycji. Rozpoczęcie drugiego etapu to kwiecień lub maj przyszłego roku - przypomina Marcin Hadaj, rzecznik prasowy Narodowego Centrum Sportu.

Przeczytaj także: Ewakuacja na Uniwersytecie Warszawskim

Inwestor czeka na wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu tylko do 27 listopada. Pod uwagę będą brane wyłącznie oferty firm zasobnych i ze stadionowym dorobkiem. W banku na rachunku muszą mieć pieniądze lub zdolność kredytową na co najmniej 120 mln zł.

  • Chińczycy od Ptasiego Gniazda na Narodowym?

    Zamówienia publiczne
    Michał Wojtczuk
    Osiem konsorcjów firm zgłosiło się do przetargu na budowę Stadionu Narodowego, wśród nich - chińska firma, która brała udział w budowie słynnego pekińskiego Ptasiego Gniazda, 100-tysięcznego stadionu na tegoroczną olimpiadę