Partnerzy serwisu:
"Rzeczpospolita" dowiedziała się, że rząd lada dzień przyjmie gotową już strategię rozwoju społeczeństwa informacyjnego. To pierwszy krok do rozpoczęcia wielkich przetargów informatycznych - podkreśla gazeta. Zauważa zarazem, że firmy IT mogą do nich nie stanąć.

"Rzeczpospolita" wyjaśnia, że strategia określi między innymi w jaki sposób państwo będzie wprowadzało nowoczesne technologie do codziennego życia obywateli. Znajdą się w niej szczegóły budowy e-urzędów, sposób rozliczania podatków przez internet czy strategia zwiększania jego dostępności w Polsce.

Gazeta dodaje, że dokumentu z wielką niecierpliwością wypatrywała branża informatyczna. Bez strategii i powstałego na jej podstawie planu informatyzacji państwa nie ruszą wielkie państwowe przesięwzięcia informatyczne. Ich wartość szacuje się na 2 miliardy złotych.

"Rzeczpospolita" zauważa, że chociaż przetargi na nie są dla firm łakomym kąskiem, może się okazać, że spółki IT będą mieć problemy ze spełnieniem rządowych wymagań. Kryzys finansowy bowiem uderzył w tą branżę ze zdwojoną siłą.