Ustawa Prawo zamówień publicznych w art. 23 ust. 2 nakłada na wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego obowiązek udzielenia pełnomocnictwa związanego z reprezentowaniem konsorcjum.
Pełnomocnictwo, powinno być co najmniej pełnomocnictwem rodzajowym, którego zakresem minimalnym jest upoważnienie do reprezentacji w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Poza umocowaniem do wspólnego reprezentowania wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, pełnomocnictwo udzielone na podstawie art. 23 ustawy Prawo zamówień publicznych może upoważniać pełnomocnika również do zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" z siedzibą w Warszawie ogłasza przetarg nieograniczony na: remont dylatacji tarasu nad garażem podziemnym
Ogłoszenie premium 18 dni do końca27.05.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa ,,Karwiny" ogłasza przetarg nieograniczony na: Remont balkonów w budynku nr 6 klatka D przy ul. Baczyńskiego
Ogłoszenie premium 3 dni do końca12.05.2025
GDYNIA, Pomorskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
W orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej został przyjęty pogląd, zgodnie z którym przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych ani też przepisy Kodeksu cywilnego nie wymagają, dla ważności pełnomocnictw udzielanych przez członków konsorcjum, wskazania w ich treści, iż wykonawcy ci wspólnie ubiegają się o udzielenie zamówienia publicznego, ani też udzielenia pełnomocnictw przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego w jednym dokumencie.
Zapamiętaj!
Oświadczenia wykonawców o udzieleniu pełnomocnictwa w trybie art. 23 Prawa zamówień publicznych mogą być zawarte w odrębnych dokumentach. (wyrok KIO z dnia 08.04.2008r. sygn. akt. KIO/UZP 263/08).
W przypadku gdy pełnomocnictwo udzielane przez każdego z wykonawców wchodzących w skład konsorcjum zostanie udzielone na odrębnym dokumencie istotne jest, aby z treści tak ustanowionych pełnomocnictw wynikało, że wykonawcy ustanawiają wspólnego pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia (tj. pełnomocnika konsorcjum), a nie że każdy z nich ustanawia odrębnego pełnomocnika tylko do reprezentowania siebie.
W związku z powyższym należy uznać, że zapisy zawierane w specyfikacjach istotnych warunków zamówienia na podstawie których zobowiązuje się wykonawców składających wspólną ofertę do przedstawiania pełnomocnictw, o których mowa w art. 23 ust. 2 ustawy PZP, sporządzonych na jednym dokumencie nie znajduje podstaw formalnych
i może stanowić podstawę do wnoszenia zasadnych protestów.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223 poz. 1655 z późn. zm.),