Partnerzy serwisu:
Kolejarze ogłosili wreszcie przetarg na budowę torów na lotnisko. Mają być gotowe za dwa lata. Nie wiadomo tylko, czy do tego czasu uda się kupić nowoczesne pociągi.

Przeczytaj także blog autora tego artykułu

Chodzi o budowę niemal dwukilometrowego łącznika od istniejącego przystanku PKP Służewiec do gotowej w stanie surowym podziemnej stacji przy terminalu na Okęciu. Na długości 1,2 tys. metrów tory będą przebiegać w tunelu. Firmy mogą już składać oferty. - Liczymy na to, że wykonawcę wybierzemy na przełomie czerwca i lipca. Prace zaczęłyby się we wrześniu lub w październiku. Łącznica będzie gotowa w drugim kwartale 2011 r. Dojazd z centrum na lotnisko zajmie ok. 20 minut - zapowiada Kazimierz Peryt ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Łącznica powstanie z niemal pięcioletnim opóźnieniem. Według porozumienia z 2004 r. między ówczesnym prezydentem Lechem Kaczyńskim a ministrem infrastruktury Markiem Polem pociągi miały dojeżdżać na lotnisko już w 2006 r. Do największe poślizgu doszło na etapie projektowania. Czeska firma Sudop przekazała dokumentację z ponaddwuletnim opóźnieniem. Najprawdopodobniej spór w sprawie wzajemnych rozliczeń skończy się w sądzie.

Teraz dochodzi nowy problem: nawet jeśli kolejarze dotrzymają terminu budowy łącznicy na Okęcie, nie wiadomo, czy do tego czasu uda się kupić nowoczesne pociągi. Zgodnie z decyzją ratusza pasażerów ma wozić na lotnisko Szybka Kolej Miejska, która już w zeszłym roku miała ogłosić przetarg na zakup 13 składów. Jeździłyby na Okęcie z Sulejówka i z Legionowa. Przetargu wciąż nie ogłoszono. - Zrobimy to w kwietniu. Producenta składów wybierzemy w trzecim lub w czwartym kwartale - mówi Leszek Walczak, szef SKM.

Tyle że na dostawę trzeba zazwyczaj czekać blisko dwa lata. Pociągi dojechałyby zatem do stolicy dopiero pod koniec 2011 r. - Uważam, że budowę łącznicy uda się zgrać z naszymi zakupami. Kolejarze ambitnie założyli, że tunel na lotnisko powstanie w ciągu półtora roku. Najpewniej ten termin się przesunie - twierdzi Leszek Walczak.

Do zakupu nowych pociągów przymierza się także spółka Koleje Mazowieckie. Jej szefowie planowali przewożenie pasażerów między lotniskami na Okęciu i w Modlinie. Wciąż jednak nie wiadomo, czy ten ostatni port powstanie.

Zobacz jak rośnie Stadion Narodowy

 • Sejm nie chce oddać działki Lubomirskim

  Artykuły
  Iwona Szpala
  Miasto oddało rodzinie Lubomirskich połowę działki przy Wiejskiej. Resztę blokuje Kancelaria Sejmu, która chce tam stawiać reprezentacyjny budynek.
  Projekt "U-Boota" przed Sejmem
 • Minister odblokuje remont wiaduktu z Żoliborza

  Aktualności
  Krzysztof Śmietana
  Tuż przed zamknięciem rozsypującego się wiaduktu przy Dworcu Gdańskim Ministerstwo Środowiska ma wreszcie dać zielone światło dla jego odbudowy. Konkretne prace zaczną się jednak najwcześniej za kilka miesięcy.
 • Pawilon na skwerze Hoovera dla Fabryki Trzciny

  Artykuły
  awal, dow
  Przetarg na pawilon na skwerze Hoovera rozstrzygnięty. Gospodarzem atrakcyjnego lokalu została Fabryka Trzciny. - Ta marka to gwarancja sukcesu - ocenił burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski.
 • Spódnice fruwały pod sufitem Stodoły

  Artykuły
  awal
  Rekordowa liczba par tańczyła w poniedziałek rock'n'rolla na parkiecie studenckiego klubu Stodoła.