Udostępnienie protokołu lub załączników może nastąpić poprzez wgląd w miejscu wyznaczonym przez zamawiającego i co dotychczas nie było możliwe, przesłanie kopii pocztą, faksem lub drogą elektroniczną, zgodnie z wyborem wnioskodawcy wskazanym we wniosku. Tak, więc to wnioskodawca we wniosku decyduje, w jakiej formie chce otrzymać dokumenty. Jeżeli przesłanie kopii protokołu lub załączników zgodnie z wyborem wnioskodawcy jest z przyczyn technicznych znacząco utrudnione, w szczególności z uwagi na ilość żądanych do przesłania dokumentów, zamawiający informuje o tym wnioskodawcę i wskazuje sposób, w jaki mogą być one udostępnione. Ustawodawca dał zamawiającemu w wyjątkowych sytuacjach prawo do zmiany sposobu udostępniania dokumentów.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "USTRONIE" w Radomiu ogłasza przetarg nieograniczony na przeprowadzenie prac rozbiórkowych betonowych pergoli nad przestrzenią na odpady oraz wykonanie podbudowy pod nowe altany śmietnikowe
Ogłoszenie premium 27 dni do końca13.10.2025
RADOM, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "USTRONIE" w Radomiu ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie instalacji centralnej ciepłej wody wraz z demontażem piecyków gazowych w budynkach mieszkalnych
Ogłoszenie premium 1 dzień do końca17.09.2025
RADOM, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Zamawiający może żądać opłaty za przesłanie kopii protokołu lub załączników, która może pokrywać jedynie koszty ich sporządzenia oraz przesłania. Niestety nowe przepisy w kwestii udostępniania protokołu wraz z załącznikami są ze sobą niespójne. Oto, bowiem w art. 96 ust.3 zapisano, że "oferty udostępnia się od chwili ich otwarcia". Tym czasem w rozporządzeniu w sprawie protokołu zapisano, że zamawiający udostępnia wnioskodawcy protokół lub załączniki niezwłocznie. Zwroty "od chwili otwarcia" i "niezwłocznie" nie są jednorodne dlatego w praktyce rodzi to poważne problemy w dostępie zwłaszcza do ofert konkurentów. Mało tego inny przepis cytowanego rozporządzenia stanowi, że w wyjątkowych przypadkach, w szczególności związanych z zapewnieniem sprawnego toku prac dotyczących badania i oceny ofert, zamawiający udostępnia oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu do wglądu lub przesyła ich kopie w terminie przez siebie wyznaczonym, nie później jednak niż w dniu przesłania informacji o wyborze oferty najkorzystniejszej albo o unieważnieniu postępowania. Tego typu zapis jest niezwykle niebezpieczny. Zamawiający będą mogli ograniczać dostęp do ofert konkurencji tłumacząc się tym, że np. komisja właśnie je bada i w danej chwili są one niedostępne.