Partnerzy serwisu:
Po wielu przepychankach w przyszłym roku ruszyć ma dawno oczekiwana budowa drogi S5. Nie wiadomo gdzie drogowcy w pierwszej kolejności rozpoczną prace. - Poczekajmy z tym do ogłoszenia przetargów - radzą urzędnicy z bydgoskiej GDDiA.

Opóźnienia związane z budową S5, której początek planowano na 2008 r., wynikają z powodu potrzeby uwzględnienia w planach budowy obszarów chronionych w ramach programu Natura 2000, a także konfliktów władz samorządowych z inwestorem, czyli Generalną Dyrekcją Dróg i Autostrad. Przykładem jest Bydgoszcz, której władze usiłowały doprowadzić do tego, aby S5 przebiegała przez miasto, na co GDDiA nie wyraziła w końcu zgody. Na szczęście te wszystkie zawirowania nie dotyczą naszego powiatu. - Lada dzień spodziewamy się uzyskania raportu oddziaływania na środowisko, który ma dotyczyć całej trasy S5 na terenie naszego województwa - informuje Tomasz Okoński, rzecznik prasowy GDDiA. - Aby przyspieszyć prace, wstępnie podzieliliśmy już trasę na 7 odcinków, na każdy z nich będzie ogłoszony osobny przetarg, tak aby roboty można było prowadzić mniej więcej w tym samym czasie. Natomiast na dzień dzisiejszy nie jesteśmy jeszcze w stanie powiedzieć, czy roboty najpierw ruszą na tym lub na tamtym odcinku. Dużo tutaj będzie zależało od wykonawców, nam zależy przede wszystkim na tym, aby prace skończyły się w terminie, czyli do 2012 r. Nie wykluczamy, że na skutek tych wszystkich opóźnień, w trakcie wielkiej imprezy, jaką będzie w Polsce Euro 2012, niektóre odcinki trasy będą jeszcze w budowie - dodaje.

Od autostrady w Nowych Marzach do obwodnicy Świecia S5 ma być budowana na bazie istniejącej już drogi E75, potem dalej pójdzie obwodnicą Świecia, z której zostanie poprowadzona na bazie istniejącej już drogi krajowej nr 5. Nie oznacza to jednak, że do istniejącego już pasa ruchu zostanie tylko dołączona kolejna dwupasmówka. - Będzie to totalna przebudowa tej drogi - mówi Tomasz Okoński.

SW

Prawie jak autostrada

Odcinek drogi ekspresowej S5 przebiegający przez nasz powiat aż do Bydgoszczy ma liczyć 75 km długości. Bezkolizyjne skrzyżowania, czyli węzły drogowe, mają być ulokowane w Sartowicach, Morsku, Przechowie, Dworzyskach, Grucznie i Zbrachlinie. Zostanie też wybudowana obwodnica Kusowa i Borówna. Na drodze ekspresowej wyeliminowane będą liczne ograniczenia prędkości, a na samej trasie będzie można jechać 110 km na godz. Kierowcy będą mieli do dyspozycji dwie jezdnie, na każdej będą dwa pasy ruchu, każdy o szerokości 3,5 metra