Ze względu na zmiany przepisów artykuł jest nieaktualny Sprawdź najnowsze zmiany w Prawie zamówień publicznych
Wyjątek od powyższej zasady stanowi sytuacja, gdy w postępowaniu zostanie złożona tylko jedna oferta. W takim przypadku jest wymagane zachowanie powyższych terminów, co w konsekwencji umożliwia zawarcie umowy niezwłocznie po wyborze oferty, a tym samym przyczynia się do istotnego przyśpieszenia postępowania. W świetle obowiązujących przepisów zakazuje się zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, chyba że zamawiający przewidział możliwość dokonania takiej zmiany w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz określił warunki takiej zmiany. W świetle obowiązujących przepisów zmiany zawartej umowy mogą być dokonywane jedynie, gdy będą zachodziły łącznie dwie przesłanki:
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana "JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 17 dni do końca26.05.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Zarząd WSM "Ochota" z siedzibą w Warszawie ogłasza przetarg nieograniczony na: remont dylatacji tarasu nad garażem podziemnym
Ogłoszenie premium 18 dni do końca27.05.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
- zamawiający przewidzi możliwość zmiany umowy w stosunku do treści oferty już w ogłoszeniu lub specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ)
- zamawiający określi warunki takiej zmiany umowy
Ważne jest aby każda zmiana została szczegółowo opisana w ogłoszeniu bądź specyfikacji. Co zatem powinna zawierać klauzula zmiany:
a) sposób ustalenia kosztów zmiany
b) wpływ zmiany na termin wykonania prac
c) inicjatora zmiany
d) sposób i termin zainicjowania zmiany
e) warunki uzasadniające zmianę.
Odrębną sprawą jest zawieranie umów z konsorcjum. Zgodnie z art.141 wykonawcy, składający ofertę wspólnie, czyli w formie konsorcjum ponoszą solidarną odpowiedzialność za wykonanie umowy i wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Solidarna odpowiedzialność wykonawców polega na tym, że są oni zobowiązani w ten sposób, iż zamawiający może żądać całości lub części świadczeń od nich wszystkich łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (por. art. 366 § 1 Kc).