Przepis art. 46 ust. 4a ustawy Prawo zamówień publicznych nakłada na zamawiającego obowiązek zatrzymania wadium wraz z odsetkami, jeżeli wykonawca w odpowiedzi na wezwanie zamawiającego, o którym mowa w art. 26 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych, nie złożył dokumentów lub oświadczeń, o których mowa w art. 25 ust. 1 tej ustawy, lub pełnomocnictw, chyba że udowodni, że wynika to z przyczyn nie leżących po jego stronie.
Obowiązujące brzmienie art. 46 ust. 4a Prawa zamówień publicznych niestety prowadzi do powstania szeregu niejasności odnośnie sytuacji, w których zamawiający zobowiązany jest zatrzymać wadium przetargowe. W celu ograniczenia niejasności odnośnie sposobu stosowania normy wyrażonej w art. 46 ust. 4a Urząd Zamówień Publicznych wydał opinię (dostępną na stronach internetowych UZP; www.uzp.gov.pl).
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa " Winogrady?? w Poznaniu ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie robót
Ogłoszenie premium 24 dni do końca01.01.2024
POZNAŃ, Wielkopolskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Górczewska" ogłasza konkurs ofert na ubezpieczenie majątku Spółdzielni oraz odpowiedzialności cywilnej jej władz
Ogłoszenie premium 20 dni do końca28.12.2023
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Urząd Zamówień Publicznych w wydanej opinii wyjaśnia między innymi, iż obowiązek zamawiającego zatrzymania wadium na podstawie art. 46 ust. 4a ustawy PZP nie zachodzi w przypadku, gdy nie złożenie przez wykonawcę żądanych przez zamawiającego dokumentów, na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy PZP było następstwem okoliczności, na które obiektywnie rzecz ujmując, przy dochowaniu należytej staranności, wykonawca nie miał i nie mógł mieć wpływu. Tak więc podstawa do zatrzymania wadium na podstawie art. 46 ust. 4a ustawy PZP zachodzi wyłącznie w przypadku zawinionego zaniechania złożenia żądanych dokumentów przez wezwanego wykonawcę.
Zdaniem Urzędu Zamówień Publicznych z sytuacją, w której nie złożenie dokumentów żądanych przez zamawiającego wynika z przyczyn nie leżących po stronie wykonawcy, mamy do czynienia - w świetle art. 46 ust. 4a ustawy Prawo zamówień publicznych - w przypadku, gdy niemożność przedłożenia dokumentu potwierdzającego spełnianie warunków udziału w postępowaniu lub potwierdzającego spełnianie przez oferowane usługi, dostawy lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego, wynika z faktu, iż obiektywnie wykonawca ten, jak i oferowane przez niego usługi, dostawy lub roboty budowlane, nie spełniają tych warunków lub wymagań.
Uwzględniając powyższe zasadnym jest twierdzenie, iż obowiązek zatrzymania wadium na podstawie art. 46 ust. 4a ustawy Prawo zamówień publicznych nie będzie dotyczył tych wykonawców, którzy złożyli oferty, pomimo że nie spełniali warunków udziału w postępowaniu (np. nie legitymowali się określonym doświadczeniem), jak też, pomimo, że oferowane przez nich usługi, dostawy lub roboty budowlane nie spełniały wymagań określonych przez zamawiającego.
ZAPAMIĘTAJ
Zamawiający nie musi zatrzymać wadium wykonawcy, który obiektywnie nie spełnia warunków udziału w przetargu i w związku z tym nie jest wstanie uzupełnić żądanych dokumentów.
Powyższa teza została zaprezentowana w wydanym przez Krajową Izbę Odwoławczą wyroku z dnia 23 stycznia 2009 r. (znak: KIO/UZP 62/09), w którym Izba stwierdziła, iż "możliwość zatrzymania wadium następuje jedynie w braku udowodnienia przez wykonawcę, że niezłożenie dokumentów wskazanych w art. 25 ust. 1 ustawy PZP lub pełnomocnictw, nastąpiło bez jego winy, ma zatem charakter względny".