Partnerzy serwisu:
Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że Sztab Generalny Wojska Polskiego przygotowuje wymagania przetargu na zakup nowego systemu obrony przeciwlotniczej. Ma to być najdroższy program modernizacyjny w siłach zbrojnych.

"Rzeczpospolita" ustaliła, że władze MON spotkały się z przedstawicielami firmy Bumar, która pracuje nad programem systemu obrony antyrakietowej. Do spotkania doszło po ogłoszeniu decyzji Amerykanów o rezygnacji z budowy tarczy antyrakietowej w naszym kraju.

Projekt Bumaru roboczo nazywany "Tarczą Polski" mógłby konkurować z amerykańskim systemem Patriot. Zwalcza on rakiety balistyczne, rakiety średniego zasięgu oraz samoloty bojowe.

Według eksperta wojskowego Tomasza Hypki, system Bumaru może być tak samo dobry jak Patriot, a ponadto byłby tańszy i tworzony przez polskie firmy

 • Polska tarcza, polski Black Hawk

  aktualności
  Ziemowit Nowak, Kielce
  Bumar i Radwar chcą zbudować polską tarczę obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, a amerykańska firma lotnicza Sikorsky rozbudowuje produkcję helikopterów i samolotów w Polsce. To nowości ogłoszone wczoraj na targach zbrojeniowych w Kielcach.
 • Produkcja przemysłowa idzie ku lepszemu

  Opinie
  Leszek Baj
  Według danych GUS produkcja przemysłowa spadła w sierpniu o 0,2 proc. To i tak najlepszy wynik od października zeszłego roku. - Polski przemysł powoli wychodzi na prostą - mówi Leszek Baj z ''Gazety Wyborczej''.
 • "ND": Zbrojeniówka przegrywa z kryzysem

  Archiwum
  las, IAR
  "Nasz Dziennik" pisze, że Bumar Łabędy, jedna z największych w Polsce firm zbrojeniowych znalazła się w poważnych tarapatach finansowych. Zakład, który dostarcza między innymi wieże strzelniczne do transporterów opancerzonych Rosomak, a także produkuje czołgi, musi liczyć się z ograniczeniem produkcji.