Partnerzy serwisu:
W przyszłym roku powstanie tylko 48,6 km autostrad, czyli o 40,4 km mniej niż planowano. Według GDDKiA jest to wina przetargów które nie zostały jeszcze rozstrzygnięte.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna , na przyspieszenie budowy autostrad nie ma też co liczyć w 2011 roku, a za dwa lata w grudniu licząca 817 km sieć autostrad wydłuży się o 60 km.

Opóźnienia spowodowane są nierozstrzygniętymi przetargami i brakiem pieniędzy. GDDKiA twierdzi, że w tym roku na budowę autostrad wyda 22,7 mld zł, a nie 32 mld, jak planowano.

W te zapewnienia nie wierzy cytowany przez gazetę dyrektor Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, Adrian Furgalski. Według niego będzie dobrze jeśli plan wydatków uda się zamknąć w 18 mld zł.

W 2010 r. rząd planuje wydać na ten cel 35 mld zł, ale projekt zakłada zaledwie 3,5 mld. Reszta pochodzić z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego (3 mld zł), z Unii Europejskiej (3 mld zł) i środków pozyskanych przez Krajowy Fundusz Drogowy.

Jak powiedział Dziennikowi Gazecie Prawnej Andrzej Maciejewski, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, na przyspieszenie możemy liczyć dopiero w 2012 roku. Wtedy do użytku zostanie oddanych 751 km autostrad, które połączą północ z południem (A1) oraz Berlin i Warszawę (A2).

 • Do Euro 2012 autostrada A2 z Warszawy do Łodzi

  Motoryzacja i transport
  qub
  Podzieloną na pięć odcinków drogę do maja 2012 r. ma zbudować czterech wykonawców, w tym chiński rządowy koncern China Overseas Engineering Group.
 • Autostrada A2 stanie przed granicą z Niemcami

  aktualności
  Andrzej Kublik
  W grudniu 2011 r. kierowcy dojadą autostradą A2 pod granicę z Niemcami. Ale będą musieli czekać jeszcze pół roku na 1,5 km autostrady do przejścia granicznego.
 • GDDKiA rozstrzygnęła przetargi na autostradę z Łodzi do Warszawy

  aktualności
  qub
  Przetargi na budowę 91 km autostrady A2 z Łodzi do Warszawy wygrali Chińczycy oraz PolimexMostostalt, Strabag i Budimex Dromex - ogłosiła wczoraj Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
 • Nowa autostrada okazuje się... przestarzała

  aktualności
  Tomasz Haładyj
  Pod jednym z wiaduktów autostrady nie ma miejsca na chodnik, a pod innym - na drogę rowerową - alarmują wójtowie i burmistrzowie. I mówią o błędach w projekcie wstępnym A1, według którego powstaje teraz projekt budowlany.