Oznacza to konieczność eliminacji z określenia przedmiotu zamówienia wszelkich sformułowań, które mogłyby wskazywać na konkretnego wykonawcę czy producenta. Co ważne, zamawiający nie może dostosowywać specyfikacji do warunków technicznych wygodnych dla poszczególnych wykonawców, obniżając wymagania techniczne w odniesieniu do swoich potrzeb. Nie narusza zasady uczciwej konkurencji żądanie od wszystkich, którzy zgłaszają uczestnictwo w przetargu takich samych dokumentów poświadczających wymagana jakość wyrobów, a dopuszczone winny być dokumenty typu: zaświadczenia, aprobaty, certyfikaty, rekomendacje techniczne, wiarygodnie stwierdzające wyniki badań oraz pochodzące od szerokiego kręgu jednostek upoważnionych i przeprowadzających badania w danym zakresie. Jeżeli wymaganie takie stawiane jest wszystkim uczestnikom postępowania, to nie narusza zasad równości, gdyż uczestnictwo w przetargu jest dobrowolne i zainteresowany wykonawca, który twierdzi, że jego produkty spełniają wysokie wymagania jakościowe nie powinien mieć oporów przeciwko poddaniu oferowanych wyrobów badaniom jakościowym, nawet dobrowolnym, a następnie udostępnieniu ich wynik Zamawiającemu.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa " Winogrady?? w Poznaniu ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie robót
Ogłoszenie premium 21 dni do końca01.01.2024
POZNAŃ, Wielkopolskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Suwałkach ogłasza przetarg nieograniczony na opracowanie dokumentacji projektowej na adaptację lokali użytkowych na lokale mieszkalne
Ogłoszenie premium 21 dni do końca01.01.2024
SUWAŁKI, Podlaskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Określenie wysokich, ale możliwych do spełnienia wymagań oferowanego przedmiotu zamówienia nie prowadzi do naruszenia zasad uczciwego postępowania utrwalającego zasadę konkurencyjności. (sygn. akt UZP/ZO/0-153/05). Zamawiający ma bowiem swobodę kształtowania warunków, jakie musza spełnić wykonawcy ubiegający się o udzielenie zamówienia publicznego, oczywiście, o ile te warunki pozostają w ścisłym związku z samym zamówieniem i celem, jaki poprzez dane zamówienie zamierza osiągnąć zamawiający (sygn. akt UZP/ZO/0-225/05).
Przykładem czynu nieuczciwej konkurencji będzie wymaganie Zamawiającego, aby wybrany wykonawca otworzył rachunek we wskazanym przez niego banku. W ocenie Izby decyzja ta powinna być pozostawiona uznaniu wykonawcy w celu zachowania zasad równego traktowania wykonawców i uczciwej konkurencji, o których mowa w art. 7 ust. 1 Pzp (sygn. KIO/UZP 538/08, KIO/UZP 543/08).