Partnerzy serwisu:
Grupa Polimex-Mostostal chce złożyć oferty w przetargach na budowę bloków energetycznych na warszawskich Siekierkach, w elektrociepłowni należącej do szwedzkiego koncernu Vattenfall, oraz w elektrowni Opole, należącej do Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), poinformował w poniedziałek prezes Konrad Jaskóła.

"Zamierzamy złożyć oferty w tych przetargach" - powiedział Jaskóła w kuluarach konferencji "Nowego Przemysłu". Według niego, obecnie budowę 1 tys. MW mocy można szacować na ok. 2 mld euro.

W połowie października Vattenfall informował, że do udziału w przetargu na budowę bloku, po prekwalifikacjach, zostały zaproszone cztery konsorcja, w tym Polimeksu, Rafako, Alstomu i Foster Wheelera, a termin składania wstępnych ofert wyznaczono na koniec listopada. Oferty ostateczne z cenami mają być natomiast składane pod koniec grudnia.

Vattenfall chce zbudować blok energetyczny o mocy 480 MW, wytwarzający zarówno prąd i ciepło. Wartość tej inwestycji szacowana jest na 800 mln euro.

Z kolei PGE chce zbudować dwa bloki energetyczne w Opolu, których łączny budżet, wykraczający poza 2012 rok, sięga 11,4 mld zł.

Jaskóła dodał, że Polimex nie startuje w tych przetargach samodzielnie, a w ramach konsorcjum z firmami spoza grupy. "My będziemy montować, ale chcemy mieć dostawcę kotła i turbiny" - wyjaśnił.

Jaskóła powtórzył też, że w 2009 roku sprzedaż grupy wyniesie ok. 5 mld zł.

W połowie października prezes informował, że portfel zamówień grupy wynosi obecnie ok. 7 mld zł i do końca roku jego wartość powinna pozostać na zbliżonym poziomie. Dodał, że 3,5 mld zł z tego portfela będzie realizowane w 2010 r., natomiast pozostała część - w IV kw. 2009 r. oraz w 2011 r.

W I poł. 2009 roku grupa miała 72,14 mln zł zysku wobec 58,69 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 2053,71 mln zł wobec 1997,16 mln zł.