Partnerzy serwisu:
Dziesięć konsorcjów zgłosiło się do przetargu na budowę Muzeum Warszawskiej Pragi, wśród nich są największe polskie firmy budowlane.

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta wybierze pięć, które zaprosi do złożenia ofert zawierających cenę. Powinniśmy je poznać w lutym.

Muzeum ma zostać urządzone w zaadaptowanych trzech kamienicach przy ul. Targowej 50/52. Częścią kompleksu stanie się też pochodząca z drugiej połowy XIX w. oficyna w podwórku, w której przed wojną mieścił się żydowski dom modlitwy. Muzealny kwartał domknie nowy budynek zaprojektowany przez pracownię PAS Projekt Archi. Studio z Nadarzyna. Muzeum ma być ukończone w grudniu 2011 r. Szacunkowy koszt to ok. 45 mln zł, przy czym 15 mln będzie pochodzić z unijnej dotacji a reszta - z budżetu miasta.

 • "Niech ludzie nie wstydzą się Pragi"

  Rozmawiała Agnieszka Kowalska
  Niech ludzie mówią o tym jak tu jest, że nie chcą tak żyć. Niech się tego nie wstydzą - mówi Andrzej Orłowski, pedagog ulicy, który pracuje na Pradze z najtrudniejszymi chłopakami z okolic Stalowej. Ostatnio wraz z artystą Pawłem Althamerem ustawili tam pomnik lokalnego menela Pana Gumy.
  Andrzej Orłowski z Gumą
 • Muzeum Powstania goni zoo... w liczbie zwiedzających

  Muzeum Powstania Warszawskiegom, kuch
  Ponad 500 tys. gości odwiedziło w tym roku Muzeum Powstania Warszawskiego. Placówka właśnie podsumowała statystyki. Pod względem liczby gości coraz bliżej jej do ogrodu zoologicznego - niekwestionowanego lidera w tej kategorii.
 • Święty patron hakerów odnaleziony na praskiej kamienicy

  kuch
  Jeszcze nie ma swojej siedziby, a już prężnie działa. Muzeum Pragi zaprasza na wystawę zdjęć praskich kapliczek. Jednocześnie jego pracownicy badają figury i odkrywają ciekawe historie.
  ul. Kępna 8
 • Stefan Sawicki (z prawej) podczas rocznicowych uroczystości