Partnerzy serwisu:
Biurowiec MPWiK ma powstać przy ul. Czerniakowskiej, na osi ul. Szwoleżerów. Architekt zostanie wybrany w przetargu. Wygra najtańszy z najtańszych.

W Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji właśnie otworzono oferty zgłoszone do przetargu na opracowanie koncepcji architektonicznej nowej siedziby spółki. - Zgłosiło się 18 pracowni. Spośród nich wybierzemy pięć najtańszych, które przejdą do drugiego etapu, w którym wyłonimy zwycięzcę - zapowiada Bartosz Milczarczyk, rzecznik MPWiK.

Budynek ma stanąć na hektarowej działce na terenie stacji pomp rzecznych przy ul. Czerniakowskiej 124, na osi ul. Szwoleżerów. Wodociągowcy sprecyzowali, że chodzi im o dwupiętrowy obiekt, nie wyższy niż 12 metrów. Ma się w nim zmieścić 5,5 tys. m kw. biur oraz 700 m kw. na obsługę klientów. W warunkach przetargu zapisano, że architektura i gabaryty planowanego obiektu powinny nawiązywać do parkowego charakteru sąsiedztwa z rozwiązaniami odpowiadającymi otwartemu krajobrazowi nadbrzeży Wisły.

Bartosz Milczarczyk pytany o kryteria wyboru zwycięskiej pracowni nie ukrywa, że koszt projektowanej inwestycji ma zasadnicze znaczenie. - Gdy zobaczymy kosztorys przygotowany przez projektanta, zdecydujemy, czy już nas stać na budowę, czy jeszcze chwilę musimy poczekać. Ale nie ulega wątpliwości, że siedziba jest nam potrzebna. Na przykład nasze biuro inwestycji rozsiane jest w pięciu lokalizacjach.

Normą przy inwestycjach publicznych, zwłaszcza na osi ulicy prowadzącej do Łazienek i w pobliżu Wisły, powinno być wybieranie projektanta w konkursie architektonicznym. MPWiK zdecydowało się na przetarg premiujący architektów najtańszych, choć środowiska projektantów i urbanistów od lat ostrzegają, że ten sposób nie prowadzi do powstania dobrej architektury.

Przeczytaj także: Rok na budowie mostu Północnego. Co już powstało?