Partnerzy serwisu:
Konsurcjum firm ROSA-BUD z Radomia oraz Romines z Warszawy wygrało przetarg na budowę stadionu lekkoatletycznego przy ul. Narutowicza. Wszyscy oferenci przeszli do drugiego etapu przetargu na na stadion miejski i halę widowiskowo-sportową u zbiegu Struga i Zbrowskiego

ROSA-BUD i Romines wygrały z ceną 22 mln 600 tys. zł. Firma Tamek z Warszawy żądała 23 mln 700 tys zł, konsorcjum Mostostal i Pol - Cort - 27 mln 300 tys. zł. Odrzuceni oferenci mają 10 dni na złożenie odwołań. Jeśli ich nie będzie, Miejski Ośrodek Sportu i rekreacji podpisze umowę ze zwycięzcą przetargu i prace będą się mogły rozpocząć jeszcze w sierpniu. Budowa stadionu ma się zakończyć w styczniu 2012 r.

To drugi przetarg na ten stadion, pierwszy unieważniono, bo proponowane ceny były wyższe od zaplanowanych przez inwestora. Przypomnijmy, wtedy także wygrał ROSA-BUD i Romines ale z ofertą prawie 31 mln zł.

By zmieścić się w zaplanowanych kosztach (24,5 mln zł, w tym 14 mln zł w tym roku) zrezygnowano m.in. z jednej trybuny na ok. 2 tys. miejsc, boiska treningowego, części ogrodzenia, instalacji nagłośnienia i systemu monitoringu oraz świetlnej tablicy wyników. Zaplanowano też tańsze materiały - zamiast kostki granitowej na placu wejściowym będzie kostka betonowa, zamiast wełny mineralnej do ocieplenia - styropian.

Dyrektor MOSiR-u Piotr Kalinkowski wierzy, że druga trybuna jednak powstanie w trakcie realizacji inwestycji, miasto wciąż zabiega o dodatkowe pieniądze.

Jak pisaliśmy ministerstwo sportu przyznało Radomiowi na budowę tego stadionu 4 mln zł (200 tys. zł dostaliśmy na projekt, 2 mln zł wpłynie do kasy MOSiR-u w tym roku, a 1,8 mln zł w 2011 r). To było dużo mniej, niż spodziewano się w magistracie.

Rezygnacja z jednej trybuny i kilku innych elementów projektu wzbudziło niezadowolenie m.in. kibiców.

- Na tym obiekcie będzie można rozgrywać zawody lekkoatletyczne rangi mistrzostw Polski, a to, co znajdzie się pod trybunami, czyli szatnie, pomieszczenia dla sędziów, gabinety odnowy spełniają wymogi I ligi piłkarskiej - podkreśla Kalinkowski. Uważa, że obiekt można budować modułowo, jeśli dostaniemy pieniądze, będzie można rozszerzyć zakres inwestycji.

Tymczasem magistrat podał, że wszystkie pięć firm, które złożyły oferty w przetargu na zagospodarowanie terenu między Struga i Zbrowskiego i wybudowanie tam stadionu i hali sportowej, zostały dopuszczone do kolejnego etapu. Są to: *konsorcjum Alpine Construction Polska z Krakowa wraz z Alpine Bau Deutschland AG, które wykonało m.in. stadion w Klagenfurcie; * warszawska firma Nuvola Investments - projektant Andrzej Dalhke, autor projektów stadionu w Poznaniu, Hali Mistrzów we Włocławku oraz hal w Krakowie i Gliwicach; * kolejne konsorcjum - Warbud SA (lider) oraz Baugesellschaft Walter Hellmich GmBH; * Strabag Pruszków - współpraca z firmą Populous z Kansas City, która zaprojektowała m.in. stadion Soccer City w Johanesburgu, narodowy stadion w Anglii (Nowe Wembley) i Irlandii, a także stadiony Benfica Lizbona, Arsenalu Londyn, siedem hal sportowych dla drużyn grających w NBA i dziewięć aren ligi hokejowej NHL; * firmy radomskie Rosa Bud S.A. i PPHU RO.SA. - BUD Roman Jan Saczywko. Porojekt przygotuje Wojciech Gęsiak Studio Architektoniczne, które projektowało m.in. Arenę Sanok (hala i lodowisko) oraz krytą pływalnię w Żninie.

- Teraz komisja negocjacyjna prowadzić będzie z nimi rozmowy w formie dialogu konkurencyjnego. Pierwsze negocjacje rozpoczną się na początku sierpnia. Komisja negocjacyjna z każdą firmą spotka się co najmniej dwa razy. W tym czasie wypracowany zostanie program funkcjonalno - użytkowy inwestycji. Po opracowaniu specyfikacji, firmy będą mogły składać szczegółowe oferty - poinformowała Katarzyna Piechota-Kaim, rzeczniczka prezydenta.

Projekt ma być realizowany w partnerstwie publiczno-prywatnym. Gmina przekazuje grunt, a inwestor na własny koszt wybuduje na nim stadion z trybunami na 16 tys. miejsc i halę widowiskowo-sportową (5-6 tys. miejsc). Szacuje się, że na budowę trzeba wyłożyć ok. 220 mln zł. Zaprojektowanie i wybudowanie obiektów nie powinno trwać dłużej niż cztery lata. Przez 25 lat miasto będzie musiało płacić inwestorowi za wynajem stadionu (niektórzy radni wyliczyli, że może to być ok. 20 mln zł rocznie). Potem obiekty staną się własnością miasta.

magdalena.ciepielak@radom.agora.pl