Partnerzy serwisu:
Urząd Miejski we Wrocławiu rozpisał przetarg na szkolenia samoobrony dla 19 pracowników wydziału podatków i opłat.

Ankieta - na ile znasz swoje prawa?

Urzędnicy podczas 40 godzin lekcyjnych dowiedzą się jak rozpoznawać zagrożenie, łagodzić konflikty i reagować w przypadku ataku ze strony klientów.

- Pracownik Działu Egzekucji Należności Pieniężnych podejmuje czynności egzekucyjne w godzinach od 7 do 21 w nieznanym sobie terenie, gdzie jest sam, nie może liczyć na szybkie uzyskanie wsparcia i pomocy. - tłumaczy Julia Wach z biura prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia. - W terenie pracownik przenosi w teczce pobraną gotówkę, dokumenty finansowe oraz dokumenty zawierające dane osobowe. Specyfika pracy w terenie polega na kontakcie z dłużnikiem w miejscach znanych dłużnikowi, w których dłużnik czuje się pewnie: mieszkanie, miejsce prowadzenia działalności, nieruchomość, w obecności ochroniarzy, psów itp. - wylicza.

Obawy urzędników wydają się uzasadnione. W marcu w miejscowości Komorze, podczas egzekucji komorniczej 47-letni mężczyzna oblał łatwopalną substancją, a następnie podpalił policjantów, którzy towarzyszyli komornikowi. Funkcjonariusze doznali poważnych poparzeń. Jeden z zaatakowanych doznał urazów twarzy, szyi i klatki piersiowej. Drugi miał poparzoną rękę. Po zakończeniu szkolenia urzędnicy będą w stanie poradzić sobie w podobnej sytuacji.

- Pracownicy powinni zdobyć na temat bezpiecznego zachowanie w kontakcie z trudnymi podatnikami i innymi osobami obecnymi podczas wykonywania czynności w terenie i w urzędzie oraz poznać zasady postępowania w granicach prawa i własnego bezpieczeństwa. Zapoznanie się z umiejętnościami zachowań profilaktycznych ma na celu złagodzenie sytuacji konfliktowych i nie dopuszczanie do agresywnego fizycznego ataku ze strony klienta przy jednoczesnym skutecznym przeprowadzeniu egzekucji pieniężnej - podkreśla Wach.

Przetarg na szkolenie jest otwarty. O wyborze oferty zadecyduje, cena oraz doświadczenie w prowadzeniu szkoleń samoobrony dla pracowników izb, urzędów skarbowych i poborców podatkowych. Termin składania ofert mija 30 sierpnia. Szczegółowe informacje o przetargu>>