Partnerzy serwisu:
W Elektrociepłowni Będzin trwa przetarg na konwersję kotła węglowego na kocioł opalany w 100 proc. biomasą. Po jego oddaniu EC Będzin co najmniej 50 proc. energii elektrycznej będzie produkowała z biomasy.

- W listopadzie 2010 r. EC Będzin ogłosiła przetarg na konwersję kotła OP-140 na kocioł fluidalny opalany w 100 proc. biomasą. Jesteśmy w ostatecznej fazie przeprowadzania tego przetargu. Mam nadzieję, że niezbędne zgody korporacyjne umożliwiające realizację tej inwestycji uzyskamy w najbliższym czasie (najpóźniej w drugim kwartale 2011 r.) - mówi Paweł Orlof, prezes EC Będzin.

Zgodnie z planami, konwersja kotła ma się zakończyć do końca 2012 r.

- Posiadamy zidentyfikowanych dostawców biomasy, wstępnie przygotowaliśmy portfolio umów na dostawy biomasy. To najważniejszy element przy budowie kotła biomasowego. Nie można budować kotła biomasowego bez zapewnienia dostaw biomasy - dodaje Paweł Orlof.

Po konwersji kotła EC Będzin będzie spalała ok. 240 tys. ton biomasy rocznie.

W EC Będzin są dwa kotły parowe współpracujące z turbiną kogeneracyjną, jeden z nich po konwersji będzie opalany wyłącznie biomasą. Można założyć, że nie mniej niż 50 proc. energii elektrycznej będzie produkowana z biomasy, co pozwoli przestawić produkcję na proces przyjazny środowisku.

Już obecnie w EC Będzin biomasa stanowi ok. 13 proc. paliw wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej, z tym że jest ona wykorzystywana w procesie współspalania z węglem.