Partnerzy serwisu:
Starostwo powiatowe w Zamościu rozstrzygnęło przetarg na dzierżawę browaru w Zwierzyńcu. Wygrała go lubelska firma Euro-Projekt, a drugi chętny - Marek Jakubiak, właściciel browarów w Ciechanowie i Lwówku Śl. - nie chce komentować tej sytuacji.

Marek Jakubiak już od roku starał się o dzierżawę zwierzynieckiego browaru. W planach było m.in. jak najszybsze uruchomienie produkcji .

Dzierżawca wybrany podczas przetargu to firma Euro-Projekt z Lublina. Nie ma ona swojej strony internetowej, a w sieci nie ma danych dotyczących jej profilu działalności. Ze skróconego raportu KRS wynika, że spółkę reprezentuje jednoosobowy zarząd - prezes Roman Rogalski . Jest on równocześnie prezesem zarządu Fresco Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, która zajmuje się pośrednictwem nieruchomości .

Euro-Projekt ma zarządzać browarem przez najbliższe 15 lat. Umowa dzierżawy ma być podpisana najpóźniej do 12 kwietnia br. Wtedy też upubliczniona zostanie informacja o cenie rocznej dzierżawy. Cena wywoławcza w przetargu wynosiła 120 tysięcy złotych.

Nowy dzierżawca ma obowiązek produkować w browarze minimum 25 tysięcy hektolitrów piwa rocznie (począwszy od następnego roku).

 

Co ciekawe, w latach 1992-2010 dzierżawcą browaru w Zwierzyńcu była spółka Perła - Browary Lubelskie SA , która przejęła majątek po sprywatyzowanych Zakładach Piwowarskich w Lublinie. W 2008 roku firma - w związku z zaprzestaniem produkcji piwa w zakładzie i zwolnieniem części pracowników - stała się powodem kontroli NIK. Śledztwo wykazało rażące naruszenie zasad prawnych na jakich może być wydzierżawiany obiekt Skarbu Państwa.

Ponadto, od kilkunastu lat starania o odzyskanie browaru w Zwierzyńcu prowadzi rodzina Zamoyskich (zakład zbudowano w latach 1802-1806 w miejscu dawnej rezydencji Zamoyskich).