Partnerzy serwisu:
Łódzka uczelnia ogłosiła przetarg na wykonawcę budynku, w którym za dwa lata mają się uczyć studenci. Dzięki temu w szkole mogą powstać nowe specjalizacje i wydziały

Centrum Dydaktyki Nowych Mediów stanie za czteropiętrową fabryką, w głębi kampusu szkoły filmowej. Budynek dorówna wielkością temu wzniesionemu z rudej cegły na początku ubiegłego wieku. Centrum będzie sąsiadowało z siedzibą prokuratury rejonowej przy ul. Kilińskiego.

- W podziemiach będą archiwa filmowe taśmy światłoczułej i nośników cyfrowych, które dzisiaj znajdują się w czterech różnych miejscach. Po przeprowadzce zajmą powierzchnię około tysiąca metrów kwadratowych - mówi Andrzej Sołtysik, kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej.

Na wyższych piętrach centrum ulokują się sale dydaktyczne, studia fotograficzne, montażownie analogowe i cyfrowe oraz sale animacji cyfrowej. Możliwe, że dzięki nowym możliwościom, łódzka "filmówka" uruchomi specjalizacje związane z grami komputerowymi i otworzy nowe wydziały, np. scenografii filmowej i teatralnej.

Przetarg na wykonawcę centrum zostanie rozstrzygnięty 1 października. - Zakładamy, że jeszcze w tym roku uda się rozpocząć budowę, a zakończyć ją do końca czerwca 2011 roku. Pierwszy etap prac, czyli rozbiórka budynków po dawnej fabryce termometrów, przypadnie na zimę - mówi Andrzej Sołtysik.

Budowa zostanie sfinansowana ze środków unijnych i budżetu państwa. 85 proc. kwoty, czyli ponad 25,5 miliona złotych to pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 15 proc. uczelnia dostała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Centrum Dydaktyki Nowych Mediów zaprojektował Grzegorz Dresler z krakowskiego Dresler Studio - Architektura i Urbanistyka.