Zgodnie z art. 20 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r. poz. 1202) do podstawowych obowiązków projektanta należy sprawowanie nadzoru autorskiego na żądanie inwestora lub właściwego organu w zakresie stwierdzania w toku wykonywania robót budowlanych zgodności realizacji z projektem oraz uzgadniania możliwości wprowadzenia rozwiązań zamiennych w stosunku do przewidzianych w projekcie, zgłoszonych przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego.
W konsekwencji pochodną opracowania projektu architektoniczno-budowlanego jest obowiązek projektanta do pełnienia nadzoru autorskiego. Dlatego też już na etapie udzielania zamówienia publicznego na prace projektowe Zamawiający ma obowiązek na podstawie przepisów art. 7 ust. 1 i art. 29 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych określić zasady i warunki sprawowania nadzoru autorskiego.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Warszawski Rolno Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. ogłasza przetarg otwarty na realizację inwestycji polegającej na dostawie i wdrożeniu infrastruktury serwerowej, sieciowej i systemów bezpieczeństwa IT
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
OŻARÓW MAZOWIECKI, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyczółek Grochowski" ogłasza przetarg nieograniczony na przegląd instalacji gazu oraz przegląd instalacji wentylacji grawitacyjnej oraz przebudowę drogi dojazdowej
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
W obowiązującym stanie prawnym pełnienie nadzoru autorskiego nie może stanowić i nie stanowi odrębnego i niezależnego przedmiotu zamówienia od samego zamówienia publicznego na prace projektowe.
O ile zatem kwestia sposobu pełnienia nadzoru autorskiego i wynagrodzenia za jego sprawowanie w obrocie prywatnym może być przedmiotem swobodnych ustaleń stron w oparciu o przepis art. 353 Kodeksu cywilnego, o tyle w przypadku zamówień publicznych zasady pełnienia nadzoru autorskiego i wynagrodzenia muszą być określone już na etapie prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na prace projektowe.
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych stoi na stanowisku (opinia UZP – www.uzp.gov.pl), iż wykonywanie czynności nadzoru autorskiego przez projektanta nad realizacją projektu architektoniczno-budowlanego, którego jest autorem, wiąże się w sposób immanentny z rolą twórcy takiego projektu. Również Krajowa Izba Odwoławcza stanęła na stanowisku, iż nadzór autorski, co wynika z samej jego istoty, może sprawować jedynie autor projektu (por. uchwała Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 10 września 2014 roku, sygn. Akt: KIO/KD 75/14).
Uwzględniając powyższe należy mieć jednakże na uwadze, iż przepis art. 60 ust. 5 ustawy o Prawach autorskich i prawach pokrewnych stanowi, iż sprawę nadzoru autorskiego nad utworami architektonicznymi i architektoniczno-urbanistycznymi reguluje ustawa Prawo budowlane, która dopuszcza możliwość sprawowania nadzoru autorskiego nie tylko przez autora projektu, ale również przez inne podmioty mające uprawnienia do sporządzania projektów. Tym samym w przypadku nieuregulowania kwestii nadzoru autorskiego i wynagrodzenia za jego pełnienie na rzecz projektanta w umowie w przypadku udzielania zamówienia publicznego na prace projektowe Zamawiający powinien zastosować tryb konkurencyjny celem udzielenia zamówienia na pełnienie nadzoru autorskiego.
Autor: Marek Okniński