Januszkiewicz poinformowała, że 20 stycznia Alstom otrzymał pisemne uzasadnienie odrzucenia odwołania dotyczącego bloków w Opolu.
Czytaj więcej:
KIO odrzuciła odwołanie Alstomu ws. bloków w Elektrowni Opole
- Stanowisko KIO opiera się na kwestionowaniu faktu następstwa prawnego Alstom Boiler Deutschland GmbH w miejsce Alstom Power Systems GmbH w zakresie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Po analizie przedmiotowego uzasadnienia podtrzymujemy nasze stanowisko, że nie istniały podstawy prawne do odrzucenia naszego odwołania przez KIO, gdyż takie następstwo prawne jest obiektywnym faktem - wskazała Januszkiewicz.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Warszawski Rolno Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. ogłasza przetarg otwarty na realizację inwestycji polegającej na dostawie i wdrożeniu infrastruktury serwerowej, sieciowej i systemów bezpieczeństwa IT
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
OŻARÓW MAZOWIECKI, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyczółek Grochowski" ogłasza przetarg nieograniczony na przegląd instalacji gazu oraz przegląd instalacji wentylacji grawitacyjnej oraz przebudowę drogi dojazdowej
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Podkreśliła, że przekształcenia w strukturach spółek Alstom Niemcy nastąpiły w trakcie prowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego i Alstom dołożył wszelkich starań, aby ten fakt przekształcenia należycie udokumentować, spełniając wszystkie wymagane procedury prawne, sądowe i notarialne.
- Takie przekształcenia są typową i często występującą praktyką w działalności biznesowej zarówno w kraju jak i na świecie i nie zmieniają struktury własnościowej firmy a wpływają tylko na reorganizację jej działalności - zaznaczyła Januszkiewicz.
- W związku z tym zdecydowaliśmy się złożyć skargę do Sądu Okręgowego o rozpatrzenie rozstrzygnięcia KIO i weryfikację stanowiska reprezentowanego przez KIO, a tym samym o możliwość rozpatrzenia naszego odwołania od wykluczenia z przetargu w Opolu. Jesteśmy przekonani, że Sąd Okręgowy uzna nasze argumenty przy podejmowaniu decyzji - podsumowała.
Oferty na budowę dwóch bloków węglowych o łącznej mocy 1800 MW w należącej do PGE Elektrowni Opole otwarto na początku sierpnia. 17 listopada elektrownia wybrała konsorcjum Rafako (lider), Polimeksu-Mostostalu i Mostostalu Warszawa na generalnego wykonawcę. Wartość oferty wynosi prawie 9,4 mld zł netto.
Drugą ofertę, tańszą o ok. 90 mln zł, złożyło konsorcjum Alstom Power Polska i Alstom Power Systems. Elektrownia postanowiła jednak z przyczyn formalnych odrzucić ofertę konsorcjum spółek Alstom.
Pod koniec listopada Alstom złożył odwołanie od tej decyzji u zamawiającego. W całości zostało one odrzucone, po czym 19 grudnia Alstom wniósł odwołanie do KIO. Negatywne dla Alstomu rozstrzygnięcie zapadło 11 stycznia. Po tej decyzji PGE ma prawo podpisać umowę z konsorcjum Rafako. Czytaj więcej:
Ile czasu na podpisanie umowy na bloki w Opolu?
Opalane węglem kamiennym bloki w Opolu będą miały po 900 MW, a sprawność netto każdego z nich ma wynosić minimalnie 45,5 proc. Oddanie bloków do użytku ma nastąpić w 2017 r. Elektrownia zakłada, że przez pierwsze 10 lat eksploatacji nowych bloków stopień wykorzystania mocy będzie wynosił ok. 80 proc., a produkcja energii elektrycznej netto ok. 11,1 TWh rocznie.
Obecnie Elektrownia Opola posiada cztery bloki węglowe o łącznej mocy zainstalowanej 1492 MW. Produkcja energii elektrycznej w 2010 r. osiągnęła wielkość 7,6 TWh, co stanowiło ponad 5 proc. energii wyprodukowanej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym.
Tomasz Elżbieciak