Partnerzy serwisu:
Z dniem 1 stycznia 2024 roku wchodzi w życie Obwieszczenie Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w sprawie aktualnych progów unijnych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów (Dz. U. z 2023 r. poz. 1344).

Ustawa Prawo zamówień publicznych w art. 3 ust. 2 zobowiązuje Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych do określenia kursu złotego w stosunku do Euro, stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień lub konkursów wyrażonych w ustawie w euro.

Jaki jest kurs Euro przy zamówieniach publicznych?

Zgodnie z powyższym od 1 stycznia 2024 roku kurs € w zamówieniach publicznych wynosi:

1 € = 4,6371 zł.

Powyższy kurs € znajduje zastosowanie do postępowań o zamówienie publiczne wszczynanych od dnia 1 stycznia 2024 roku.

Biorąc pod uwagę zwiększenie kursu (dotychczas obowiązujący wynosił: 4,4536 zł.) oraz zmiany w wysokości progów unijnych (patrz: Od stycznia 2024 roku nowe progi obowiązywania ustawy Prawo zamówień publicznych[MO1] [MW2] ) w sposób istotny podniosła się wartość progów unijnych a tym samym zakres stosowania procedur krajowych został zwiększony wpływając tym samym na odformalizowanie w pewnym zakresie procedur udzielania zamówień publicznych.

 • Święta w innych krajach w 2024 r., czyli dni wolne od pracy na saksach

  Zamówienia publiczne
  Maciej Drzewicki
  W Polsce w 2024 r. przypada 13 dni świątecznych, wolnych od pracy. A jak to wygląda w innych krajach?
 • Wymiar czasu pracy w 2024 roku

  Zamówienia publiczne
  Maciej Drzewicki
  Zastanawiałeś się kiedyś, ile godzin rocznie spędzasz w pracy? Decyduje o tym Kodeks Pracy i konkretną sumę łatwo obliczyć. W 2024 r., jeśli pracujesz na pełnym etacie (i oczywiście nie rozchorujesz się - czego ci gorąco życzymy) - będzie to 2008 godzin.
  Wyjaśnienia wykonawcy nie powodują zmiany treści oferty.
 • Dni wolne od pracy w 2024 roku

  Zamówienia publiczne
  Maciej Drzewicki
  Na jakie dni tygodnia przypadają święta w 2024 r.? To ważna informacja także dla osób, które chcą zoptymalizować swoje plany urlopowe - by wykorzystując jak najmniej urlopu, zapewnić sobie jak najdłuższy wypoczynek.