Partnerzy serwisu:
Wniesienie przez wykonawcę zamówienia publicznego zabezpieczenia należytego wykonania umowy ma na celu zagwarantowanie możliwości zaspokojenia ewentualnych roszczeń zamawiającego wynikających z niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.

Ustawodawca określił dopuszczalne formy, w których wykonawca zamówienia publicznego może wnieść zabezpieczenie należytego wykonania umowy (art. 450 ust. 1 i ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych). 

Jak ustalić wysokość zabezpieczenia i czy można ją zmienić?

Zgodnie z art. 452 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych: "Wysokość zabezpieczenia ustala się w stosunku procentowym do ceny całkowitej podanej w ofercie albo maksymalnej wartości nominalnej zobowiązania zamawiającego wynikającego z umowy, jeżeli w ofercie podano cenę jednostkową lub ceny jednostkowe". Oznacza to, że wysokość zabezpieczenia ustala się wyłącznie w odniesieniu do ceny wskazanej w ofercie złożonej w postępowaniu o udzielenie zamówienia, a nie do ewentualnych późniejszych zmian wartości umowy. Późniejsze aneksy podwyższające wynagrodzenie wykonawcy nie stanowią podstawy do żądania uzupełnienia zabezpieczenia. Dodatkowo art. 452 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych określa, że zabezpieczenie nie może przekraczać 5% ceny całkowitej z oferty, a ust. 3 ustawy Pzp dopuszcza zwiększenie tego limitu jedynie do 10%, jeśli zostało to odpowiednio uzasadnione i opisane w specyfikacji warunków zamówienia danego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.  

W związku z powyższym stwierdzić należy, że na podstawie przepisów Prawa zamówień publicznych: 

  • nie ma podstaw prawnych do automatycznego podwyższania zabezpieczenia na etapie realizacji umowy, 
  • nie ma podstaw do uzależniania zabezpieczenia od wartości poaneksowanej umowy, 
  • ustawa nie przewiduje obowiązku ani uprawnienia zamawiającego do żądania uzupełnienia zabezpieczenia z powodu waloryzacji lub podwyższenia wynagrodzenia wykonawcy. 

Reasumując, w przypadku podwyższenia wartości pierwotnej umowy brak jest podstaw prawnych w ustawie Prawo zamówień publicznych do żądania w umowie o wykonanie zamówienia publicznego uzupełnienia przez wykonawcę wysokości zabezpieczenia należytego wykonania umowy o kwotę wynikającą ze zmiany (podwyższenia) wysokości wynagrodzenia wykonawcy.