Ustawodawca określił dopuszczalne formy, w których wykonawca zamówienia publicznego może wnieść zabezpieczenie należytego wykonania umowy (art. 450 ust. 1 i ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych).
Jak ustalić wysokość zabezpieczenia i czy można ją zmienić?
Zgodnie z art. 452 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych: "Wysokość zabezpieczenia ustala się w stosunku procentowym do ceny całkowitej podanej w ofercie albo maksymalnej wartości nominalnej zobowiązania zamawiającego wynikającego z umowy, jeżeli w ofercie podano cenę jednostkową lub ceny jednostkowe". Oznacza to, że wysokość zabezpieczenia ustala się wyłącznie w odniesieniu do ceny wskazanej w ofercie złożonej w postępowaniu o udzielenie zamówienia, a nie do ewentualnych późniejszych zmian wartości umowy. Późniejsze aneksy podwyższające wynagrodzenie wykonawcy nie stanowią podstawy do żądania uzupełnienia zabezpieczenia. Dodatkowo art. 452 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych określa, że zabezpieczenie nie może przekraczać 5% ceny całkowitej z oferty, a ust. 3 ustawy Pzp dopuszcza zwiększenie tego limitu jedynie do 10%, jeśli zostało to odpowiednio uzasadnione i opisane w specyfikacji warunków zamówienia danego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyczółek Grochowski" ogłasza przetarg nieograniczony na przegląd instalacji gazu oraz przegląd instalacji wentylacji grawitacyjnej oraz przebudowę drogi dojazdowej
Ogłoszenie premium 18 dni do końca11.08.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Szczecińska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony na remont chodnika i drogi przeciwpożarowej na terenie osiedla "Przyjaźń"
Ogłoszenie premium 21 dni do końca14.08.2025
SZCZECIN, Zachodniopomorskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
W związku z powyższym stwierdzić należy, że na podstawie przepisów Prawa zamówień publicznych:
- nie ma podstaw prawnych do automatycznego podwyższania zabezpieczenia na etapie realizacji umowy,
- nie ma podstaw do uzależniania zabezpieczenia od wartości poaneksowanej umowy,
- ustawa nie przewiduje obowiązku ani uprawnienia zamawiającego do żądania uzupełnienia zabezpieczenia z powodu waloryzacji lub podwyższenia wynagrodzenia wykonawcy.
Reasumując, w przypadku podwyższenia wartości pierwotnej umowy brak jest podstaw prawnych w ustawie Prawo zamówień publicznych do żądania w umowie o wykonanie zamówienia publicznego uzupełnienia przez wykonawcę wysokości zabezpieczenia należytego wykonania umowy o kwotę wynikającą ze zmiany (podwyższenia) wysokości wynagrodzenia wykonawcy.
-
Reguły zwrotu zabezpieczenia należytego wykonania umowy po okresie rękojmi
zabezpieczenie należytego wykonania umowy -
Skutki braku słownego podania ceny wykonania zamówienia publicznego
Zamówienia publiczneZamawiający, sporządzając wzór formularza oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, oczekują między innymi, aby wykonawcy, wypełniając wzór formularza, podali cenę brutto realizacji zamówienia wyrażoną cyfrowo oraz słownie. -
Skarga do sądu nie wstrzymuje podpisania umowy o wykonanie zamówienia publicznego
Zamówienia publiczneWniesienie skargi do sądu okręgowego na wyrok Krajowej Izby Odwoławczej nie stanowi przeszkody do zawarcia umowy o wykonanie zamówienia publicznego. -
Zamówienia publiczne: oświadczenie zamiast referencji - zasady i warunki dla wykonawców
podmiotowe środki dowodoweWykonawca ubiegający się o uzyskanie zamówienia publicznego powinien złożyć dowody, które potwierdzają należyte wykonanie lub wykonywanie usług ujętych w przedstawionym zamawiającemu wykazie.