Partnerzy serwisu:
Wbrew opinii ekspertów rząd wciąż liczy, że uda się zbudować autostradę z Łodzi do Warszawy przed Euro 2012. 90-kilometrowy odcinek trasy ma być podzielony na pięć odcinków, na które będą ogłaszane osobne przetargi.

Po fiasku prowadzonego niemal od czterech lat przetargu na prywatnego inwestora, który miał zbudować i zarządzać autostradą do Warszawy, czarne chmury zebrały się nad ministrem infrastruktury Cezarym Garbarczykiem. Wyjaśnień w tej sprawie zażądał premier Donald Tusk. Grabarczyk na razie jednak zachował stanowisko. Zapowiada, że autostrada do Warszawy powstanie teraz za pieniądze budżetowe.

Choć większość ekspertów wątpi, by trasę udało się dociągnąć do stolicy przed Euro 2012, urzędnicy twierdzą, że wciąż jest to realne. Zdecydowali, że na budowę 90-kilometrowego odcinka autostrady A2 zostanie ogłoszonych pięć osobnych przetargów. - Skoro jedna firma nie podołała temu zadaniu, to mamy nadzieję, że większa liczba przedsiębiorstw da sobie radę. Oczywiście nie wykluczamy sytuacji, w której jeden wykonawca zgarnie pięć kontraktów - mówi rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Andrzej Maciejewski.

Urzędnicy zakładają teraz ambitny harmonogram prac. Przed końcem marca mają być ogłoszone przetargi na projekt i budowę pięciu odcinków autostrady z Łodzi do Warszawy. Wykonawców mamy poznać we wrześniu. Po zaprojektowaniu trasy konkretne prace ruszyłyby w 2010. - Są duże szanse na to, że autostrada będzie przejezdna przed Euro 2012 - powiedziała wczoraj wiceminister infrastruktury Patrycja Wolińska-Bartkiewicz. Dodaje, że trasa ma być budowana w dużej części za pieniądze pożyczone od Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

- Ministerstwo wykazuje się ogromną naiwnością, jeśli twierdzi, że uda się zdążyć z budową autostrady przed mistrzostwami w 2012 roku. Jeśli rząd miał wątpliwości, że prywatny inwestor nie podała temu zadaniu, już dawno temu powinien zakończyć negocjacje z prywatnym inwestorem i wrócić do tradycyjnego sposobu finansowania budowy tej trasy - ocenia Wojciech Malusi, prezes Ogólnopolskiej Izby Drogownictwa.

 • Autostrady za emerytury?

  ZUS i emerytura
  Andrzej Kublik, Marcin Bojanowski
  Rząd chce zachęcić Otwarte Fundusze Emerytalne do inwestowania pieniędzy w budowę dróg i autostrad. A jak się nie uda? Krajowy Fundusz Drogowy można zasilić akcjami państwowych spółek.
 • Po co ZTM ciągle zmienia trasy i numery linii

  Aktualności
  Jarosław Osowski
  Szarmanccy urzędnicy każą nam raz na zawsze skończyć z mówieniem o kobietach "w wieku trolejbusowym". Teraz numery powyżej 50 będą mieć tramwaje. Wyjadą też autobusy linii L-4 i pociągi S11. Tylko jak my to wszystko spamiętamy?
  Krakowskie Przedmieście, koło bramy Uniwersytetu widać autobus linii nr 116. Był wtedy, jest dzisiaj,mamy nadzieję, że zostanie jeszcze na długo
 • Wpadł pod samochód i uciekł z ciężką raną głowy

  Artykuły
  TVP Warszawa, msz
  Mężczyzna wpadł pod samochód na placu Szembeka na Pradze - poinformowała TVP Warszawa.
 • Autostrada na dobre odjechała stolicy

  Zamówienia publiczne
  Krzysztof Śmietana
  Do zera zmalały szanse na otwarcie autostrady z Łodzi do Warszawy przed Euro 2012. W piątek wieczorem fiaskiem skończył się ciągnący się od 2005 r. przetarg na prywatnego inwestora, który miał dostać koncesję na tę trasę. Teraz rząd zmienia zdanie i chce, by powstała za pieniądze z budżetu państwa.