Partnerzy serwisu:
Internauci chcą zasypać tysiącami maili firmy, które protestują w sprawie przetargu na budowę autostrady do stolicy. Żądają wycofania odwołań, tak żeby trasę udało się zbudować przed Euro 2012.

Przeczytaj blog o komunikacji autora tego artykułu

Na pomysł wpadli internauci, którzy dyskutują na forum www.skyscrapercity.com poświęconym m.in. budowie dróg, kolei i rozwojowi miast. Chcą, by jak najwięcej ludzi wysłało do firm apel zachęcający do rezygnacji z protestu. Kolejne odwołania mogą bowiem zaprzepaścić szansę na zbudowanie autostrady A2 do Warszawy przed Euro 2012.

Po rozstrzygnięciu przetargów na budowę pięciu odcinków między Łodzią a stolicą zaprotestowały trzy firmy. Polski oddział niemieckiego koncernu Hermann Kirchner zarzuca Chińczykom, którzy mają budować 30-kilometrowy odcinek koło Łodzi, dumping i błędy w ofercie. To samo chińskie konsorcjum wygrało przetarg na budowę 20-kilometrowego A2 koło Żyrardowa. Tu także ich oferta została oprotestowana. Tym razem przez Mostostal Warszawa, który ma podobne zastrzeżenia jak Hermann Kirchner. Zaprotestowała też inna niemiecka firma Johann Bunte, która nie zgadza się z wykluczeniem z przetargu jej oferty. Czy apel o wycofanie protestu poskutkuje?

- Złożyliśmy protest, bo uważamy, że nie da się zbudować autostrady za cenę poniżej połowy kosztorysu, jak to chcą zrobić Chińczycy. Za trzy lata pewnie się okaże, że powstanie tylko połowa ich odcinka. Ci sami internauci będą wtedy biadolić, że autostrada jest niegotowa - mówi Jarosław Popiołek, szef Mostostalu Warszawa. Dodaje jednak, że jeśli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odrzuci jego protest, to nie będzie dalej odwoływać się w Krajowej Izbie Odwoławczej. Jak twierdzi, na taką decyzję nie mają jednak wpływu apele kierowców.

Nie wiadomo, jak zachowają się pozostałe firmy, które oprotestowały przetarg. W firmie Hermann Kirchner powiedziano nam tylko, że zarząd wkrótce podejmie decyzje w sprawie ewentualnych kolejnych odwołań. Żeby zdążyć z budową autostrady na Euro 2012, umowy muszą być podpisane na przełomie września i października

Tu można podpisać petycję do protestujących firm

Przeczytaj także: Od teraz bilet kolejowy bilet także z automatu

 • Dwa razy szybciej z Ursusa do centrum

  Aktualności
  Jarosław Osowski
  Radość w Ursusie po decyzji ratusza o przyznaniu 185 mln zł na budowę ul. Nowolazurowej. Dzięki niej czas przejazdu z tej dzielnicy do Śródmieścia skróci się o połowę. W zamian nie będzie jednak m.in. nowych ulic wokół Stadionu Narodowego na Pradze.
 • Masa pustych autobusów na Tamce. A Trasa WZ?

  Aktualności
  Jarosław Osowski
  Ratunku! Po co nam aż dziewięć linii autobusowych, które niemal non stop tkwią w korkach? - proszą o pomoc mieszkańcy Tamki, którzy mają dość hałasu i smrodu spalin. Mała ulga czeka ich od 1 października: Zarząd Transportu Miejskiego przeniesie na Trasę W-Z linię 160.
  Andrzej Prus przed domem na Tamce 18, a za nim rząd autobusów niemieszczących się na przystanku
 • Chińczycy wjeżdżają naszą autostradą do Europy

  Zamówienia publiczne
  Krzysztof Śmietana
  Wykonawcy autostrady do stolicy wybrani. Ponad połowę trasy mają zbudować Chińczycy. Powstanie ona tuż przed Euro 2012, jeśli przetargów nie zablokują protesty.
 • Chiński smok rusza na autostradę do Warszawy

  Aktualności
  Michał Wojtczuk
  Cztery firmy podpisały w poniedziałek umowy na doprowadzenie autostrady A2 od Strykowa pod Łodzią do Konotopy na przedmieściach Warszawy. Wśród nich budzący wiele emocji chiński koncern