Pytanie
Czy zamawiający postąpił prawidłowo, nie pobierając oświadczeń na podstawie art. 56 ust. 2 i art. 56 ust. 3 ustawy Pzp od osoby, która w postępowaniu:
• została wskazana w SWZ jako osoba uprawniona do porozumiewania się z wykonawcami w związku z toczącym się postępowaniem,
• sporządziła protokół z postępowania?
Ponadto zamawiający wyjaśnił, iż ww. osoba nie wykonywała żadnych czynności w postępowaniu.
Odpowiedź
Obowiązkiem złożenia oświadczeń o braku konfliktu interesów oraz o braku skazania za określone przestępstwa objęte są osoby wskazane w art. 56 ust. 1 i 3 ustawy Pzp, które wykonują czynności związane z przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia po stronie zamawiającego lub mogą wpłynąć na wynik tego postępowania, lub osoby udzielające zamówienia. W celu weryfikacji, czy dana osoba podlega wyłączeniu, obowiązek złożenia stosownego oświadczenia w zakresie okoliczności wskazanych odpowiednio w art. 56 ust. 2 lub 3 ustawy Pzp ciąży zarówno na osobach podlegających wyłączeniu z postępowania z uwagi na możliwość wystąpienia po ich stronie konfliktu interesów, jak i na osobach podlegających wyłączeniu z uwagi na utratę wiarygodności stwierdzoną prawomocnym skazaniem za enumeratywnie wyliczone przestępstwa.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na roboty w WSM "Ochota"
Ogłoszenie premium 21 dni do końca09.10.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na usunięcie przyczyn zawilgocenia ścian i zalewania piwnic w budynku mieszkalnym
Ogłoszenie premium 8 dni do końca26.09.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Celem ww. przepisów jest zagwarantowanie obiektywności i bezstronności przez osoby wykonujące w imieniu zamawiającego czynności związane z przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia oraz wyeliminowanie od podejmowania takich czynności osób niewiarygodnych z uwagi na prawomocne skazanie.
Jeśli osoba wskazana w SWZ do porozumiewania się z wykonawcami takich czynności faktycznie nie wykonywała (np. była nieobecna, żaden z wykonawców się z nią nie kontaktował) nie ma obowiązku złożenia oświadczeń. Ponadto samo sporządzanie protokołu postępowania należy do czynności faktycznych, niedokonywanych w celu wyboru oferty wykonawcy, dlatego osoba, która tylko sporządza protokół postępowania, również nie składa pisemnych oświadczeń, o których mowa w art. 56 ust. 4 Pzp.
Podstawa prawna
art. 56 ust. 1, 3 i 4 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1710).
Renata Dzikowska – radca prawny specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, wieloletni pracownik UZP, obecnie naczelnik w instytucji zamawiającej
Więcej artykułów istotnych dla zamawiających i wykonawców znajdziesz na www.portalzp.pl
-
Podpis na ofercie spółki z o.o. przez osobę fizyczną prowadzącą działalność: czy wymagane jest pełnomocnictwo?
Przetargi krok po kroku -
Konsorcjum w zamówieniach publicznych: jak uniknąć błędów przy podpisywaniu oferty?
Przetargi krok po kroku -
Co zrobić, gdy zamawiający popełni błąd w oszacowaniu wartości zamówienia?
Przetargi krok po kroku -
Katalog elektroniczny w innym formacie niż wymagany w ogłoszeniu o zamówieniu - co powinien zrobić zamawiający?
Przetargi krok po kroku