Partnerzy serwisu:

Pytanie

Zamawiający zawarł umowę na okres 11 miesięcy obowiązującą od 3 lutego 2025 r. do stycznia 2026 r.
W postępowaniu przetargowym załącznikiem nr 2 do umowy był harmonogram płatności, który wskazywał wyłącznie płatności w 2025 r., mimo że umowa obejmuje również część 2026 r.
Czy zamawiający może na etapie podpisywania umowy zmienić harmonogram płatności, uznając to za błąd pisarski?

Odpowiedź

Zamawiający powinien przeanalizować, czy faktycznie doszło do błędu pisarskiego, czy też zmiana harmonogramu płatności może mieć wpływ na krąg potencjalnych wykonawców.

Analiza wpływu zmiany harmonogramu na postępowanie

Należy ustalić, czy płatności były określone tylko w harmonogramie, czy także w innych dokumentach zamówienia: 

  1. Jeśli z innych dokumentów zamówienia (np. SWZ, projekt umowy) wynika płatność również w 2026 roku, a harmonogram płatności jest jedynie dokumentem pomocniczym, można dokonać zmiany, wskazując na błąd pisarski. 
  2. Jeśli dokumentacja przetargowa przewidywała wyłącznie płatność w 2025 roku, to zmiana harmonogramu na etapie podpisywania umowy może wpłynąć na krąg potencjalnych wykonawców.

Jeśli wykonawca nie zdecydował się na udział w postępowaniu, uznając płatność wyłącznie w 2025 roku za niekorzystną, a następnie zamawiający wprowadza płatności w 2026 roku, mogłoby to naruszyć zasadę konkurencyjności, ponieważ inni wykonawcy mogliby złożyć oferty w zmienionych warunkach. 

Kryteria oceny istotności zmiany umowy

Zgodnie z art. 454 ust. 2 ustawy Pzp, zmiana umowy jest istotna, jeśli: 

  1. Wprowadza warunki, które mogłyby wpłynąć na decyzję o udziale w przetargu lub spowodować złożenie innych ofert. 
  2. Narusza równowagę ekonomiczną stron umowy na korzyść wykonawcy w sposób nieprzewidziany w pierwotnej umowie. 
  3. W sposób znaczny rozszerza albo zmniejsza zakres świadczeń i zobowiązań wynikający z umowy.

Jeśli zmiana harmonogramu płatności zmienia warunki finansowe umowy w sposób, który mógłby mieć wpływ na wykonawców, może zostać uznana za istotną, a więc niedozwoloną.

Rekomendacja dla zamawiającego

W tym przypadku: 

  1. Sprawdzić dokumentację zamówienia – jeśli jakikolwiek dokument poza harmonogramem przewidywał płatności w 2026 r., zmiana może zostać uznana za błąd pisarski i poprawiona. 
  2. Przeanalizować wpływ zmiany na wykonawców – jeśli mogłaby wpłynąć na decyzje o udziale w postępowaniu, zmiana może zostać uznana za istotną i niedozwoloną. 
  3. Ocenić wpływ na równowagę ekonomiczną stron – jeśli zmiana harmonogramu mogłaby wpłynąć na warunki finansowe umowy na korzyść wykonawcy, jej wprowadzenie może naruszać przepisy Pzp.

Podstawa prawna 

Art. 454 ust. 2 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 1320).

Martyna Lubieniecka  – radca prawny z wieloletnią praktyką w obszarze zamówień publicznych, trener i doświadczony szkoleniowiec